piątek, 28 października 2011

Orawski Podzamok

Autorem artykułu jest Marcin Walczak





Z Bielska-Białej przemieszczamy się jezdnią krajową nr 69 w kierunku Żywca, prowadzi ona do Zwardonia, zatem wypatrujemy w Żywcu odbicia na Korbielów, a ściślej na drogę nr 945. Jedziemy przez Pewel, Jeleśnię, Krzyżową i dojeżdżamy do Korbielowa.

Cóż po słowackiej stronie pędzimy droga nr 521, podróżujemy przez parę standardowych słowackich pipidów i tu refleksja, że nasze pipidówy wyglądają ładniej ;). Głównym miastem na naszej trasie jest Namestovo, z wielkim jeziorem. Jezioro to jest znakomicie dostrzegalne z Babiej Góry, jaką dosyć często odwiedzamy. Samo Namestovo też nie robi na nas wrażenia, szablonowa mieścina bez obiektów wartych polecenia. Przemieszczamy się dalej przez doliny, zostawiając kolejne słowackie wsie. Występuje tutaj dość interesująca zabudowa. Mianowicie przez kilkanaście kilometrów są tu tylko łaki i nagle następuje zagęszczenie budynków mieszkalnych, które budowane są w bardzo bliskiej odległości od siebie. Za Hrustinem wjeżdżamy w góry, kilkanaście serpentyn i wjeżdżamy na wzniesienie, a następnie zjeżdżamy w dół w kierunku naszego głównego celu - Oravsky Podzamok. Sam obiekt pojawia się tak nagle (wcześniej zasłania go bór) i robi wrażenie swoimi gabarytami. Tutaj znajdujemy parking i podążamy zjeść drugie śniadanie oraz napić się rzetelnego słowackiego piwka (Kelt).


Orawski zamek


Zamek być może powstał po najeździe tatarskim, który miał miejsce w roku 1241. Ówcześnie, obszary te były frakcją Królestwa Węgier. Jak można rozważać, decyzja o wybudowaniu warowni mogła posiadać dwa powody: ubezpieczenie wschodniej granicy kraju i ochrona drogi biegnącej do Polski a także utworzenie centrum administracji dla Orawy.


Używając niezwykłej siły Pani przewodnik otwiera drzwi zamczyska. Klamka jak widać jest nieco szczególna, kojarząca się z piekielnymi siłami. Co interesujące obiekt jest zamykany na klucz i można go wizytować tylko z przewodnikiem. Pani przewodnik nie opowiadała co prawda naszym ojczystym językiem, ale nie było większych kłopotów zrozumienie tego o czym opowiadała. Jedyny kłopot polegał na względnie krótkim czasie na robienie fotek. Aby nie zamieścić w kadrze oprowadzanej grupy należało ją albo prześcignąć albo przeczekać. A Pani przewodnik wszystkie tajne wrota zamykała na klucz, co groziło naturalnie najgorszym - uwięzieniem w warowni. Pierwszym etapem naszej wycieczki był Zamek Dolny.


Orawski zamek


Zamek Orawski zawiera się z trzech frakcji: Zamku Dolnego, Zamku Średniego i Zamku Górnego. Czasami właśnie z tego powodu mówi się o tym obiekcie jako o Zamkach Orwaskich. Oczywiście najniżej umiejscowiony jest Zamek Dolny. Reprezentatywnymi obiektami, które znajdują się w jego zakresie są: barokowy kościół z wieżą oraz pałac Thurzonów.


Powyżej Zamku Dolnego mieści się Zamek Średni. Poziom ten charakteryzuje czworoboczna wieża jak również zabudowania dwóch tzw. dworów wzniesionych przez Jana Korwina i Jan z Dębowca. Z tego pułapu jesteśmy w stanie podziwiać z góry tzw. Dolny Zamek, który mi osobiście kojarzy się z podzamczem. Pani przewodnik kieruje nas na dziedziniec, na który mieści się studnia (lewy górny róg), jak również tunel. Jak się nastepnie okazało, aby dostać się na wyższe poziomy mogliśmy wybrać dwie drogi: używając wspomniany wcześniej tunel, lub po schodach na następne piętra.


Orawski zamek


W jednej z rozległych sal znajduje się ekspozycja dotycząca fauny i flory pobliskich rejonów, wzbogacona egzemplarzami ornitologicznymi nagromadzonymi przez Antoniego Kocyana. Jesteśmy na najwyżej położonym piętrze Średniego Zamku przed nami następne schodki do góry. Jednak....


Ale niestety, ku naszemu wielkiemu rozczarowaniu Górny Zamek nie był udostępniony do zwiedzania. W zasadzie najwybitniej ciekawa cząstka Orawskiego Zamku była dla nas niedostępna. Dopiero od 01.05 2008r część ta będzie osiągalna i wejdzie w skład wędrówki prowadzącej po Zamku Orawskim. Cóż, rozjątrzenie, rozczarowanie, jak również następna przestroga na przyszłość.


Część Górna jest najstarszą częścią, wywodzi się z I połowy XIII wieku. Jest to stosunkowo ciasna i wysoka konstrukcja, zorientowana w kierunku wschód-zachód. Poprzez wkomponowanie warowni w skałę wydaje się on być niedostępny z zewnątrz. Skała, na której wybudowany jest zamek jest wygięta w kierunku południowym, patrząc na zamek od wschodu, wydaje się, że zamek powstał w tym obszarze wbrew logice i prawom fizyki.



---

2be inspired


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Góry Stołowe - Szczeliniec

Autorem artykułu jest Marcin Walczak





Góry Stołowe leżące na zachodnich krańcach Kotliny Kłodzkiej konstytuują jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w naszym pięknym kraju. Góry Stołowe są pod aspektem konstrukcji geologicznej jedynymi w Polsce górami płytowymi.


Gdy spojrzymy z daleka na Szczeliniec, Skalniak lub Narożnik ujrzymy kolosalne, płaskie przestrzenie ułożone piętrowo i rozdzielane wzniesienia w kształcie stoliw. A rozpoczęło się to wszystko około 140 mln lat temu w okresie górnej kredy. W tamtych czasach na areale Sudetów znajdował się okazały zbiornik wodny wskazywany przez geologów Czeskim Basenem Kredowym. I to nad nim wznosiły się te zaawansowane wiekiem masywy górskie (Masyw Śnieżnika, Karkonosze, Góry Sowie, Góry Bardzkie). Skoro te wszystkie masywy górowały nad naszym zbiornikiem wodnym, górzyste rzeki schodzące do niego nanosiły różny materiał skalny. Wśród którego znalazły się muły, piaski, żwiry. Pod wpływem pracy sił wewnętrznych dno tego zbiornika raz się wznosiło, a raz obniżało. Rejony osadzania tych surowców ulegały transformacji. Z upływem czasu z osadów zaczęły powstawać piaskowce i margle jak również skały budowane z ziaren kwarcu. Zmiana klimatu spowodowała, że morze rozpoczęło ustępować. Wyłonił się zcementowany nalot. Pod działaniem fałdowań gór systemu alpejskiego osady górnej kredy leżące w formie płyt zaczęły pękać. Miało to bardzo znaczącą rolę w formowaniu się rzeźby Gór Stołowych. Oczywiście zapoczątkowany został wówczas istniejący do dnia dzisiejszego proces niszczenia. W mnogie spękania zaczęła wsiąkać woda, której roztwory chemiczne zaczęły rozcieńczać skały. Działanie mrozu wspomagane roślinnymi korzeniami rozluźniło zawartość skał. Efekt potrafimy podziwiać na własne oczy w figurze odmian skalnych przypominających maczugi, grzyby, zwierzaki, odmian które komponują labirynty i niezgłębione skalne miasta. Tyle w potężnym skrócie na temat historii powstania Szczelińca.



Małpolud


Ucho Igielne zaczyna dróżkę turystyczną imieniem Franciszka Pabla. Ucho Igielne wywodzi się z Biblii - Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż zamożnemu wstąpić do królestwa niebieskiego. Gdy uczniowie to usłyszeli, zatrwożyli się bardzo i pytali: Któż zatem może się zbawić? Jezus spojrzał na nich i rzekł: U ludzi to niemożliwe, ale u Boga wszystko jest możliwe (Mt 19, 24n por. Mk 10, 24n, Łk 18, 24n).


Różnie można interpretować połączenia z biblijnym uchem igielnym, układem skała przypomina ucho od igły a wielbłąd także posiadałby problemy z przeciśnięciem się przez przejście. Nam ta sztuka się udaje... A sam Franciszek Pabl był największym popularyzatorem Szczelińca. Wyobraź sobie, ze wychodził on na szczyt 3-4 razy dziennie! Żył w latach 1773-1861, a działalność przewodnicką uprawiał aż przez 71 lat!


My maszerujemy dalej, w kierunku schroniska na Szczelińcu. Mieszczą się tutaj dwa tarasy widokowe... Z jakich widoki zapierają dech....


Szczeliniec


Od tego punktu w sezonowym okresie szlak jest płatny. Opłata wynosi 5zł, które warto zapłacić! Szlak wiedzie nas do najwyższego obiektu na Szczelińcu - tronu Liczyrzepy (919 m n.p.m). Znajduje się tutaj taras widokowy, z którego możemy podziwiać kompletne pasmo Szczelińca i piękne okolice Kotliny Kłodzkiej i Sudetów.


Tablice informacyjne znajdujące się w tym miejscu dostarczają nam potężnej dawki wiedzy. Bo bez wątpliwości każdego z nas zastanawia: skąd? w jaki sposób? takie piękne twory przyrody wzięły się w tym rejonie?


Przemieszczamy się dalej dróżką krajoznawczą Szczelińca, dochodząc do jednej z najpopularniejszych postaci skalnych - Małpoluda, który jak dla mnie jest rzetelną kopią postaci Tytusa, niezapomnianego Papcia Chmiela. Czy to taki żarcik przyrody?


Zapraszamy do Diabelskiej Kuchni, która doprowadzi nas do samego Piekła, tylko po to ażeby po dłuższej chwili znaleźć się w Niebie... Jest to chyba najciekawszy przekrój trasy. Czas wejść do Piekła....


Dalej odnajdziemy Kwokę, Koński Łeb i Słonia... Szczeliniec to całkiem odmienny świat, świat wyobraźni marzeń sennych i czarów... Gdzie możemy poczuć się jak dzieci asystując w dziwacznej opowieści...



---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Orla Perć - najtrudniejszy znakowany szlak w Tatrach

Autorem artykułu jest Marcin Walczak





Orla Perć jest najtrudniejszym znakowanym szlakiem w Tatrach. Czas jej przebycia to 7-8 godzin. Trudności techniczne jakie można spotkać na szlaku bardzo często przewyższają umiejętności przeciętnych tatrzańskich turystów. Większą trudność stanowi jednak psychika i strach przed wysokością. Do Orlej Perci trzeba podejść z pokorą!

Wstaję o godzinie 5:00, posiadam kolosalną ochotę jeszcze pospać, jednakże wiem że nie dzisiaj. Prędko się ubieram i wstaję. Spoglądam przez okno i południowa strona jest silnie zachmurzona, nie leje zatem wiem, że zaryzykuję swoją dzisiejszą próbę. Zawsze będę mógł się wrócić jakby się pogoda załamała. Pośpieszna poranna toaleta, dopakowuje plecak i bez śniadania wyruszam na szlak. Śniadanie mam w planach nad Czarnym Stawem. Niebo od południowej stronicy wygląda bardzo optymistycznie. Słońce zaczyna rozświetlać wolno okolicę. Dla samych widoków i rzadkiej ciszy warto tak wcześnie wstać.


Poranek w Tatrach



Do Czarnego Stawu docieram bardzo prędko, jednakże tak na prawdę jeszcze się w 100% nie obudziłem. Nie jestem głodny, przekładam swoje śniadanie na Zawrat. Patrzę na gładką taflę stawu. Gdzieniegdzie kaczki budzą się ze snu. Bardzo mi się podoba ta cisza, po cichu marzy mi się ujrzenie z rana kozic. Nigdy nie miałem okazji ich doświadczać z bliższej odległości.


Kozica



Żwawo obchodzę Czarny Staw i zmierzam w stronę Zmarzłego Stawu. Jedno z moich marzeń dopełnia się w tym dniu. Jest jedna kozica! W odległości 2-3 metrów od trasy skubie coś zielonego przy skale. Podchodzę po cichu bliżej. Nie chcę jej spłoszyć. Robię fotki, w końcu mnie dostrzega, nasze spojrzenia spotykają się. Tak na prawdę chyba nikt z nas nie odczuwa strachu do momentu wydania niepokojącego odgłosu przez tego osobnika. Oznajmił czyj to jest grunt i kto tu jest tak na prawdę gościem. Lepiej sobie nie utrudniajmy, każdy z nas ma dzisiaj swoje zamiary.


Zawrat

Na Zawrat docieram o godzinie 7:40. Samo podejście było bardzo miłe, łańcuchy, które ongiś zapamiętałem jako kłopotliwe okazały się całkiem łatwe. A i słońce zaczęło się przekłuwać z za Granatów. Na przełęczy jest jeden Pan, który podchodził z Doliny 5 Stawów. Będzie poruszał się w stronę Koziej Przełęczy, dlatego jest sposobność, że pójdziemy razem. Ja w końcu wrzucam coś do mojego pustego żołądka, jednak nie jestem za bardzo głodny.


Widoki z Zawratu

W końcu ruszam w stronę Małego Koziego Wierchu. Najpierw po skałach bez asekuracji dochodzę do mojego obecnego towarzysza. Trzeba dobrze się rozglądać, ażeby nie zapodziać szlaku. Cały czas będzie on nas wiódł a to od kierunku Doliny Gąsienicowej, a to od kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich, a dla urozmaicenia centralną granią. Niestety mój towarzysz posiadał nieco nazbyt wolne tempo i zostaje mi samemu ruszyć dalej. Doceniam wczesną porę, która powoduje, że będę mógł sam na sam obcować z majestatem świata gór. Nie jest to może inteligentne, lecz zachwycające! Upragniony spokój na trasie gwarantuje wygodę, nikt mnie nie stopuje, ja też nikogo nie stopuję. Każdy mój krok, każdy chwyt, będę mógł bez trudu rozważyć, przemyśleć. Wyselekcjonować najdogodniejsze rozwiązanie. Przemyślenia te nie trwają długo, lecz dzięki płynnym decyzją czuję się pewniej i bezpieczniej.


Drabinka na Kozią Przełecz

Pojawiają się pierwsze łańcuchy. Mały Kozi Wierch zdobyty. Teraz narasta we mnie presja. Wyszukana presja, która urodziła się w mojej głowie. Czy już za tą skała będzie znana drabinka do Koziej Przełęczy? Zdominowało to moje myśli. Schodzę do Zmarzłej Przełęczy Wyżniej, w kierunku Gąsienicowej odchodzi tzw. Honoratka, czyli Żydowski Żleb. Przede mną Zmarłe Czuby i dośc niemiły, od północnej stronicy, trawers po bardzo małych półeczkach. Jest co prawda łańcuch, lecz trzeba zważać na każdy kładziony krok. Wstępuję na grań, odczuwam bliskość drabinki! Jednakże to jeszcze nie ona, to zejście do Zmarzłej Przełęczy po nieco śliskich płytach. Jeszcze trawers Zamarłej Turni i jestem sam na sam ze sławną drabiną. Popatrzałem w dół, wysokość robi wrażenie. Z drugiej jednak strony jest to nieskomplikowana drabina, a poruszanie się po drabinie nie należy do złożonych. Długo się nie zastanawiając, najpierw nieśmiało, przy pomocy łańcucha zszedłem na pierwsze szczeble drabiny. Każdy następny szczebel, to już potężniejsza pewność w poczynaniach i wędrówka jak po szablonowej drabinie. Naturalnie po chwili rodzi się następna myśl, jak z tej drabiny zejść na tą małą półeczkę. Jednak to kolejny problem, który był tylko i wyłącznie w mojej głowie. Zejście z drabiny jest sprawą psychiki, bo technicznie jest bardzo łatwe.

Nim pnę się w kierunku Kozich Czub musze przejść nieco niesympatyczny trawers po łańcuchach. Poruszanie się w poziomie było chyba najtrudniejszym szczegółem na Perci. Trawers przebyty, teraz pod górę na łańcuchach. Przebycie Kozich Czub zajęło wiele czasu, lecz i wrażenia znakomite. Trasa do Koziej Przełęczy Wyżniej to następna prosta ściana, którą trzeba przebyć na ubezpieczeniach w dół. Jest bardzo ciekawie, momentami trzeba się naszukać punktu na położenie nogi, to opuścić trochę centumetrów na łańcuchu. Adrenalina wzrasta! Jestem na przełęczy. Teraz nieskomplikowane, z zacnymi chwytami, przewyższenie na Kozi Wierch doprowadza mnie do błogiej zadyszki. Na Kozim Wierchu napotykam kolejnych tatrzańskich turystów, w końcu mogę się do kogoś odezwać. Spoglądam na zegarek - dochodzi 10.00. Na Kozim zjadam batona i wypoczywam zacne 15 minut, podziwiając piękne widoki na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.


Orla Perć

Pozostawiam Kozi Wierch kierując się w kierunku jego południowych zboczy. Czarny szlak odbija Szerokim Żlebem w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Przez 40 minut asystują mi widoki do Piątki. Aż do Buczynowej Strażnicy szlak jest prosty technicznie, bez sztucznych zabezpieczeń. Za Buczynową Strażnicą mieści się Przełączka nad Buczynową Dolinką i tu pojawiają się "schodki", a w zasadzie obniżenie do Żlebu Kulczyńskiego. Obniżenie jest o tyle niemiłe, że jest sypkie pod nogami i trzeba baczyć, żeby nie zrzucić kamieni albo nie dostać takim kamieniem. Z tej przyczyny również mniemam, że kask powinien się znajdować w wyposażeniu turystów na Orlej Perci. Następnie trasa Orlej odbija w prawo w stronę komina kierującego do szczerbiny Czarnego Mniszka. Zacna rzeźba skał gwarantuje odpowiednie chwyty i wspinanie na Mniszka jest daje dużo przyjemności. Odcinek ten jest zabezpieczony łańcuchami, jednakże przy dobrych warunkach, a takie dzisiaj dominują polegam na moich chwytach. Dochodzę do pasemka Czarny Ścian, następny mniej trudny odcinek, finalizowany osobliwym kominkiem.

Idę dalej, trasa z Zadniego Granatu wiedzie spokojnie, w pewnym momencie jest drobna ekspozycja i podejście po skałach na Pośrednią Sieczkową Przełączkę, dalej na Pośredni Granat szerszą drogą. Zejście z Pośredniego jest nieco trudniejsze, skały się usypują, trzeba wykorzystać dłonie i wyszukiwać pewnych miejsc na położenie nogi. Dochodzę do Skrajnej Sieczkowej Przełęczki w sąsiedztwie zdradzieckiego Żlebu Drége'a. Tutaj czeka na mnie po raz drugi w ciągu dwóch dni szczelina. Tym razem bez zastanawiania pokonuję szczelinę. Jak? To już moja niewielka tajemnica. Po chwili jestem już na Skrajnym Granacie. Pogoda nieco się zepsuła. Od Doliny Pięciu Stawów Polskich kłębią się coraz ciemniejsze chmury. Opady oczekiwane były na godzinę 16.00. Jest prawie 13.00. Pozostał ostatni odcinek....


Dolina 5 Stawów



Ze Skrajnego Granatu od razu schodzę po łańcuchach w dół w kierunku Buczynowej Dolinki. Patrzę w kierunku Krzyżnego i ślad wydaje się być powszechną górską dróżką, nic bardziej mylnego. Dalej łatwiejszym terenem ponownie prowadzę się na północną stronę grani. Po klamrach i łańcuchach schodzę na Granacką Przełęcz. Od tego momentu idę już z poznanymi wcześniej chłopakami. Trawersuję żlebem północne pochylenie Orlej Turniczki, po skalnych półkach zabezpieczonych łańcuchem. Dalej czeka na mnie kolejna drabinka, tym razem na Orlą Przełęczkę Niżną. Dalej stosunkowo nieskomplikowany odcinek po południowej stronicy Orlej Baszty i obniżenie pochyłym kominem asekurowanym łańcuchami na Pościel Jasińskiego. Z tego co pamiętam północne stoki Buczynowych Czub były następnym niebezpiecznym rejonem na Orlej Perci. Wszystko się sypało, zwłaszcza w momencie schodzenia było to nieco niebezpieczne, ponieważ noga się ślizgała, mocniejsza praca dłoni, szukanie pewnego terenu pod ustawienie nogi. W takich momentach się nie myśli o zmęczeniu, jednak, gdy grunt staje się łatwiejszy czuje się ile kosztuje to energii. Następny odcinek do Przełęczy Nowickiego jest łatwiejszy. Następnie czeka nas trawers Wielkiej Buczynowej Turni. Do przejścia jest kilka skalnych żeberek, a dalej zejście do Buczynowej Przełęczy asekurowane łańcuchami. Następnie odcinek po skałach żlebem w górę, trasa odbija w prawo kierując ze żlebu na skalne zbocze Małej Buczynowej Turni. To już ostatnie łańcuchy na Orlej. Dalej już droga jest prosta i wiedzie głównie kamienistą dróżką po południowej stronie kluczowej grani. Trawersujemy Małą Buczynową Turnie, na chwilę wracamy na grań i idziemy w dół poniżej Ptaka i Kopy pod Krzyżnem. O godzinie 15.00 dochodzimy na Krzyżne! Widoki z Przełęczy Krzyżne są jednymi z najpiękniejszych w całych Tatrach! Niestety ogromne zachmurzenie troszkę popsuło ten cały powab. Plan wykonany, Orla pokonana w całości. Wewnętrzne zadowolenie i spełnienie. Chwila spoczynku. Szybkie zdjęcie z moimi kompanami, których pozdrawiam serdecznie. Dzięki, że miał w Was wsparcie! Czas się pożegnać i rozejść w przeciwległych kierunkach.



Osobiste wrażenia i przemyślenia - Orla Perć


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Niewykorzystany potencjał Pojezierza Drawskiego

Autorem artykułu jest Aleksandra Maj


Bajeczne jeziora, czysta woda, grzyby w lasach, cisza, spokój i... i nic. Turysty ani widu ani słuchu, a jeśli już to wyłącznie pasjonaci. Tak wygląda polskie Pojezierze Drawskie. Dlaczego? Może dlatego, że mało kto cokolwiek robi, by zmienić ten region w coś, co przynosi ZYSK. Niestety...

Od lat jeżdżę na Pojezierze Drawskie uznając nie bez powodu, że wypoczywa się tu po prostu rewelacyjnie. żadnego tłumu (dzika swołocz jak już jest w tej okolicy, to mając lekko ponad 100 km do morza jedzie nad morze - i chwała im za to).


Niepormiernie jednak dziwi mnie fakt, że przecież osób takich jak ja - szukających ciszy, czystej wody do popływania, cykania świerszczy, przejrzystości jeziora wartej założenia maski do nurkowania i dlugich spacerów po pięknych lasach - jest więcej. Tylko gdzie oni są? No gdzie? Najczęściej zagranicą - przepłacając za pobyt nad ichnimi jeziorami i nie mając pojęcia, że w Polsce, poza przepełnionymi i przereklamowymi Mazurami jest jeszcze coś więcej.


Pojezierze Drawskie to faktycznie kawał cudownie pięknych terenów, w których można się zakochać. Ale (bo zawsze musi być jakieś ale), tutjsi ludzie jakoś zupełnie nie potrafią się przebić do tych turystów, którzy nie wyją po wódce do księżyca, nie urządzają imprez z potłuczonym na trawie szkłem i chcą po prostu dobrze wypocząć. Aż dziw, że na pojezierze przybywa tylu Niemców - oni je znaleźli, odkryli, a Polaków niet.


Jakie błędy robią drawskie ośrodki turystyczne, noclegownie i innego sortu kwatery?


1.Nie ma ich w internecie - no na Boga, jak turysta ma Was znaleźć, skoro Was nigdzie nie ma? Jasnowidzów rodzi się coraz mniej, więc ja ładnie proszę - zacznijcie się dodawać chociaż do jakichś darmowych baz noclegowych, dajcie parę darmowych ogłoszeń - nikt nie mówi, że musicie od razu inwestować. Za darmo też się da, trzeba tylko chcieć.


2.PRL-owskie myślenie, że turyście wystarczy prycza i koc - nie, nie wystarczy. Czasy się zmieniły, to że szukamy ciszy i spokoju, nie znaczy, że chcemy spać w rozpadających się lepiankach. Standard naprawdę trzeba podwyższać. i Absolutnie nie mówię tu o paru gwiazdkach, co to, to nie. Ale porządne łóżko, łazienka w której nie kwitnie grzyb i szczelne ściany to już dziś absolutna podstawa


3.Ceny - wszyscy wiemy, że nocleg tani nie jest, ale za lepiankę ani rozwalajacy się domek pamiętający czasy Gierka nikt wam nie zapłaci 230 zł za dobę! Głupich nie sieją... najpierw poprawa standardu - potem podwyżka cen, nigdy nie na odwrót!


Jakie błędy robią lokalne władze?


1.Zasada "miejscowy może wszystko" już dawno powinna wam zostać wybita z głów.


-notorycznie widuję na pięknym, czystym jeziorem pętaków w łódkach wędkarskich, którzy jak Panowie Świata łowią na prąd! Niszczą ryby, raki (które wytępili totalnie) i wszystko co żywe. Może pora się za nich zabrać? Najwyższa pora!


-zero inwestycji. A może tak zejście na plażę utwardzić? Przedzieranie się przez chaszcze bywa mordegą.. zwłaszcza jesli jade na wakacje z dzieckiem. A może tak jakaś ścieżka ładna nad jeziorem (tu ideałem jest Borne Sulinowo - ich ścieżka edukacyjna bije na łeb wszystkie inne jeziora pojezierza drawskiego, nad którymi byłam. Czas wziąć z nich przykład Panowie!


-zamiast podkładać kłody pod nogi tym, co coś tam próbują robić, weźcie się w garść i do roboty!


-zasada "rączka rączkę myje". Może już wystarczy, dobrze?


Podsumowując: wbrew wszystkim w/w ja nadal przyjade na to Pojezierze. Tak jak w tym roku, tak i za rok. Ale czy inni przyjadą? Zróbcie coś! W końcu do kas gminnych mogłyby zacząć płynąć pieniadze, tak jak do kas ośrodków - ale trzeba zacząć coś robić. Od 5 lat nie widzę zmian... a tak wszystko idzie do przodu!


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 22 października 2011

Klimatyzacja podstawą na wczasach w cieplych krajach

Autorem artykułu jest Agnieszka Bartoszewska



Dlaczego klimatyzacja jest tak ważna podczas wyjazdu na wakacje? Dlaczego klima może ocalić nam życie?

Zbliżają się wakacje i gorące, upalne dni. Wielu z nas woli dużo wyższą temperaturę, niż w Polsce. Jak co roku wielu Polaków wyjedzie na wakacje do Hiszpanii, Włoch, Bułgarii, Grecji czy Egiptu, gdzie jak powszechnie wiadomo, temperatury są bardzo wysokie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając się na wakacje do ciepłych krajów? Za pewne wiele osób wymieni w odpowiedzi cenę, liczbę dni, wyżywienie, dostępność miejsc rozrywki. Jest to oczywiście dobre myślenie, jednak...

Biorąc pod uwagę to, że w Polsce temperatury nie są aż tak wysokie, jak w wyżej wymienionych krajach i że nasze organizmy nie są przyzwyczajone do wielkich upałów, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy w ośrodku czy hotelu, w którym będziemy mieszkać dostępna jest klimatyzacja. Niestety nawet w XXI wieku nie wszystkie ośrodki noclegowe posiadają sprawną klimatyzację, bądź nie posiadają jej wcale.

Wyobraźmy sobie, że jedziemy na 2 tygodnie do Hiszpanii, gdzie temperatury w nocy sięgają takich granic, jak w Polsce w ciągu dnia. Czy przeciętny Polak jest w stanie wytrzymać taki upał w pokoju? Nawet otwarte okno nie zapewni nam wystarczającego dopływu świeżego, chłodnego powietrza. Może się zdarzyć tak, że mniej odporne na gorąco organizmy odczują to bardzo dotkliwie, może nawet zagrozić to życiu, dlatego klima w hotelu w każdym pokoju to podstawa.

Właściciele hoteli doskonale zdają sobie sprawę z tego, że turyści mogą być mało odporni na wysokie temperatury i wykorzystują ten fakt przeciwko nam. Jak? Wprowadzając opłaty za używanie klimatyzacji. Niekiedy opłaty te są bardzo wysokie, ale wiadomo, że każdy turysta zdecyduje się na opłacenie klimatyzacji, by móc spać spokojnie i nie udusić się gorącym powietrzem.

Jak widać klimatyzatory w miejscach noclegowych to podstawa podstaw. Nawet wyżywienie nie jest tak ważne jak obecność klimy w pokoju, w którym mamy spędzać noce. Wybierając się na wakacje powinniśmy dokładnie sprawdzić dostępność i warunkowanie użytkowania klimatyzacji w hotelu, ponieważ w skrajnych przypadkach może od tego zależeć nasze życie i życie naszych najbliższych.


---

Klimatyzacja


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Spływy łodziami na Mazurach

Autorem artykułu jest Agnieszka Bartoszewska



Aktywny wypoczynek w postaci przyjemnych spływów łodziami po przepięknej mazurskiej rzece Krutynia

Krutynia to przepiękna rzeka leżąca w cudownej krainie Polski, czyli na Mazurach. Z rzeką tą wiąże się pewna malownicza wieś - Krutyń. Wieś ta znajduje się w lasach z daleka od miejskiego zgiełku i hałasu, co gwarantuje wypoczynek na łonie natury i oddech pełną piersią świeżym powietrzem. Krutyń świadczy o tym, że Mazury to wyjątkowa część Polski. Jeśli chodzi o rzekę to nie jest ona głęboka, ale jest bajecznie czysta i przejrzysta, o czym świadczy obecność wielu gatunków ryb i raków, które są niebywałą atrakcją dla wędkarzy.

Krutynia to idealna rzeka na spływy łodziami. Oba brzegi rzeki porośnięte są drzewami, które rzucają miły cień na taflę wody, co w słoneczne dni daje przyjemne schronienie dla turystów, którzy mogą podziwiać piękno Mazur płynąc po rzece, co umożliwiają wspomniane już spływy łodziami. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że chodzi o szaleńcze płynięcie w dół rzeki czyli tzw. rafting, ale nie o to tutaj chodzi. Spływy łodziami to spokojne przepłynięcie rzeki z podziwianiem widoków, przeznaczone dla ludzi w każdym wieku - dla rodzin z dziećmi, dla młodzieży oraz dla osób starszych, które również chcą podziwiać piękno przyrody.

Główne atrakcje Mazury to właśnie spływy kajakowe lub łodziami, ale również mnóstwo innych ciekawych pomysłów na spędzanie czasu. Warto wspomnieć o wędkarstwie, możliwości grillowania nad wodą, czy o skosztowaniu pysznej regionalnej kuchni w licznych wyjątkowych mazurskich restauracjach.

---

Spływy łodziami


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zwiedzaj Tychy - wypoczywaj w hotelu.

Autorem artykułu jest Mr Perry



Tychy urzekają turystów chcących obejrzeć te magiczne miejsca oraz przedsiębiorców przybywających na konferencje. Prężnie kształtujący się sektor rynkowy daje możliwości rozwinięcia działalności gospodarczej. Hotele w Tychach to powszechność.

Tychy to miasto przemysłowe położone na południu Polski, w województwie śląskim, w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Tychy należą do większych miast województwa śląskiego. Położone są w jego południowej części na wysokości poniżej 300 m n.p.m., na pograniczu Kotliny Oświęcimskiej i Wyżyny Śląskiej.

Paprocany – dzielnica Tychów położona w południowej części miasta. Graniczy ze Śródmieściem i z Cielmicami. Paprocany znane są z festiwalu im. Ryśka Riedla, Portu Pieśni Pracy (jednego z największych festiwali szantowych w południowej Polsce), Jeziora Paprocańskiego oraz licznych gatunków flory i fauny. Tuż przy południowo-zachodnim brzegu jeziora (już w granicach gminy Kobiór), znajduje się zabytkowy Zameczek Myśliwski w Promnicach. Natomiast w sąsiedztwie północno-wschodniego brzegu jeziora, w okolicach głównego kompleksu wypoczynkowego, zlokalizowany jest pięciogwiazdkowy hotel.

Tychy urzekają turystów chcących obejrzeć te magiczne miejsca oraz przedsiębiorców przybywających na konferencje. Prężnie kształtujący się sektor rynkowy daje możliwości rozwinięcia działalności gospodarczej. Hotele w Tychach to powszechność. Masa miejsc ma w swojej ofercie sale konferencyjne, dużo przedsiębiorstw ma w swojej ofercie organizacją konferencji, imprez integracyjnych czy eventów. Tychy oferują ogromny wybór hoteli, tanich hoteli, hosteli i akademików w których ma się możliwość mieszkać w trakcie urlopu. Jednym z takich miejsc jest Hotel Arena w Tychach.

Hotel Arena Tychy położony jest w odległości 800m od ścisłego centrum miasta Tychy, w pobliżu specjalnej strefy ekonomicznej, co zapewnia komfort i przyjemną atmosferę dla gości indywidualnych, biznesowych oraz grup turystycznych. Obiekt położony jest 55 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach i 75 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach. Hotel bezpośrednio sąsiaduje z nowoczesnym stadionem zimowym. W hotelu dostaniesz wszystko czego potrzeba aby mieć wygodę i komfort pobytu. Telewizor i radio w pokoju, łazienki z prysznicem, połączenie internetowe i telefon to tylko niektóre udogodnienia które oferuje Hotel Arena w Tychach. Hotel oferuje też salę konferencyjną. Właściciele i osoby pracujące dokładają wszystkich starań, by goście czuli się dobrze i bardzo miło i bez zmartwień spędzili czas w Tychach. W czasie pobytu będzie Wam towarzyszył komfort i wygoda połączona z miłą i profesjonalną obsługą. Dzięki temu spędzisz niezapomniany czas w takim pięknym miejscu, jakim niewątpliwie są Tychy.

---

Hotel Arena - najpiękniejszy hotel w Tychach.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

First minute - korzystny moment na planowanie wakacji

Autorem artykułu jest Mirosław Nikolin



Oferty w przedsprzedaży funkcjonują pod różnymi nazwami, np. „wcześniej - taniej”, „first moment” lub „first minute”.

Na nadchodzący sezon LATO 2009 oferty prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Dużo nowości, dużo atrakcji, też dla naszych najmłodszych, stałe ceny dla dzieci, super ceny dla rodzin.

Tylko oferta First Minute gwarantuje Ci największy wybór hoteli, szczególnie tych ulubionych i dostępność wszystkich typów pokoi. To niezwykle ważne, jeśli wybierasz się na wakacje z dziećmi. Mały gość to wielkie potrzeby, dlatego rezerwuj już dziś!

Czy stać Cię aby martwić się o detale w podróży, które mogą pozwolić Tobie zaoszczędzić fortunę?
Leć kiedy chcesz, a nie kiedy jest wolne miejsce. Decyduj sam kiedy, gdzie i za ile lecisz na upragnione wakacje. Dokąd się wybrać? Za ile? Gdzie najtaniej? Gdzie najlepiej? Najciekawsze oferty First Minute już dziś pomogą zaplanować Twoje wakacje.

Im wcześniej tym lepiej, przekonaj się jak wiele masz korzyści. First Minute to również dodatkowe, darmowe świadczenia takie jak gwarancja niezmienności ceny, rozszerzone ubezpieczenie i bezpłatne wycieczki na miejscu. Dobre ubezpieczenie to gwarancja ochrony w niespodziewanych sytuacjach - kiedy jesteś na urlopie, wycieczce, bądź wyjeżdżasz na dłuższy okres poza granicę Polski. Zarezerwuj już teraz wycieczkę na sezon 2009 z gwarancją stałej ceny - nie zapłacisz żadnych dodatkowych i ukrytych opłat. Tylko w ofercie wcześniej taniej kupując otrzymasz atrakcyjne rabaty nawet do 35%, gwarancję najlepszych miejsc noclegowych i wycieczki fakultatywne gratis, a system płatności dostosowany do Twoich potrzeb.

Warto, żeby klient wiedział, że organizator nie może sobie przyznać prawa do jednostronnej zmiany umowy, zwłaszcza ceny wycieczki, bez podania uzasadnionej przyczyny.
Polacy naśladując turystów z zachodu, coraz wcześniej planują swój wypoczynek.
Zainteresowanie promocyjnymi ofertami wakacyjnych wyjazdów zagranicznych w ramach tzw. first minute jest zaskakujące nawet dla biur podróży.

Chcesz wyjechać w maju rezerwuj już w styczniu.
Na zbliżający się majowy długi weekend najlepsze oferty zostały wykupione już w styczniu. Teraz w biurach podróży zaczyna brakować już atrakcyjnych ofert. Jest to zapewne spowodowane faktem, że przy wykorzystaniu zaledwie trzech dni płatnego urlopu można będzie wyjechać na dziewięciodniowy urlop. Nie zwlekaj “czas to pieniądz”, przekonaj się na stronie www.centraltravel.pl.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pomysł na wycieczkę - Jezioro Bohinj - Słowenia

Autorem artykułu jest Szymon Pawlik



Opis atrakcyjnego jeziora Bohinj na Słowenii. Ciekawa wycieczka i propozycja wyjazdu.Atrakcje turystyczne regionu

„Chciałbym aby ta wiosna wreszcie przyszła” - usłyszałem dzisiaj rano stojąc w kolejce. I jest to chyba życzenie większości z nas. Zima była naprawdę piękna ale już dość! Czas na wiosnę!

Nie ma nic lepszego niż ocieplenie, dłuższy dzień, promienie słońca oraz zapach kwitnących kwiatów wypełniający płuca. Dlatego przez następnych kilka dni będziemy prezentować Wam miejsca w Europie które najlepiej odwiedzać właśnie w okresie wiosennym Zarezerwujcie sobie chwile wolnego i wyruszcie na wycieczkę do świata kolorów i cudownych zapachów . Dzisiaj zapraszamy do Słowenii nad Jezioro Bohinj

Jezioro Bohinj , Słowenia

Najbardziej słynnym miejscem na Słowenii jest Jezioro Bled, ze swoim zamkiem oraz położoną na wodzie kaplicą gdzie można uderzyć w dzwon i prosić Panią Jeziora o spełnienie życzenia. Bled jest bardzo atrakcyjnym miejscem lecz niestety bywa tam bardzo tłoczno, są okresy że przyjeżdża tam 5000 osób dziennie.

Natomiast prawdziwą perełką, w szczególności wiosną jest położone pomiędzy szczytami Alp Julijskich jezioro Bohinj. To największe jezioro polodowcowe w Słowenii. Nie ma tu tak wielu turystów a piękne ośnieżone górskie szczyty są na wyciągniecie ręki. W Maju łąki są pokryte taką ilością kwiatów że miejscowi ozdabiają nimi swoje domy oraz….dodają je do potraw.

W dniach 23.05-6.06 ma tu miejsce Międzynarodowy Festiwal Dzikich Kwiatów na którym prezentowane są dawne techniki zbierania i pielęgnacji roślin oraz warsztaty kulinarne podczas których można poznać przepisy na dania w których wykorzystywane są kwiaty rosnące na górskich zboczach.

Festiwal to tylko jedna z wielu atrakcji tego regionu, polecam wypożyczenie łodzi i rejs po jeziorze. Nasza wycieczka nie zostanie zakłócona żadnym odgłosem silnika gdyż całe jezioro objęte jest zakazem używania łodzi motorowych. Leśna ścieżka biegnąca wokół brzegu doprowadzi nas do kolejki która wywiezie nas na szczyt Vogel skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na pobliskie góry. W pobliżu znajduje się również wodospad Savica, który w czasie wiosennych roztopów jest tak duży że aby zobaczyć go z bliska niezbędna jest wodoodporna kurtka. Słowenia czeka na Was!

---

www.tripy.pl - znajdź znajomych na wyjazd


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Hotele w Chorwacji

Autorem artykułu jest Tobi



W ostatnich latach Polacy coraz częściej wybierają się na wakacje do Chorwacji. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to kraj o ciepłym klimacie, pięknych plażach, czystej, błękitnej wodzie i znajduje się w miarę blisko naszego kraju. Przeważająca część turystów z naszego kraju wybiera się do Chorwacji samochodem.

Żeby dojechać samochodem do Chorwacji można wybrać dwie trasy: przez Czechy lub przez Niemcy. Dla osób mieszkających na północnym-zachodzie Polski lepszy wybór to trasa przez Niemcy ze względu na autostrady, dzięki którym nasza podróż będzie o wiele szybsza. Wiekszośc turystów wybiera jednak trasę przez przez Czechy i Austrię.


Po dotarciu do Chorwacji udajemy się do swojego miejsca zakwaterowania, które wczesniej zarezerwowaliśmy. Chorwacja dysponuje rozwinięta siecią hoteli, zarówno dla niskobudżetowych turystów, jak i dla bardziej wymagających. Przykładowo hotel Vill Vicko położony w miejscowości Starigrad - Paklenica (Zadar) w północnej Dalmacji. Oto podstawowe informacje o tym hotelu:


- odległość od plaży: 30 m


- odległość do morza: 30 m


- odległość od centrum miasta: 100 m


- plaża żwirowa, plaża piaszczysta, plaża betonowa, plaża skalista


- zapewnione parkowanie


We wszystkich pokojach znajduje się łazienka, telefon, klimatyzacja, wszystkie są ogrzewane. Hotel dysponuje restauracją, kantorem, salami konferencyjnymi, salonami i tarasami na przyjęcia, można w nim skorzystać z telefaksu, komputera oraz sejfu w recepcji. Telewizor znajduje sie we wspólnym pokoju.


Rezerwacja hotelu Chorwacja może zostać zrobiona przez internet. Pomoga Ci w tym liczne serwisy rezerwacyjne on-line, które łatwo znajdziesz wpisując w Google "hotele Chorwacja". W Chorwacji znajdzie się tcoś również dla miłośników historii: dobrze zachowane rzymskie i bizantyjskie zabytki, średniowieczne miasteczka i porty. Nadmorskie krajobrazy, wspaniała przyroda, restauracje z przysmakami śródziemnomorskiej kuchni, smaczne wina i gościnni mieszkańcy - to wystarczające zachęty, żeby spędzić tu wakacje.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak samemu zorganizować swoje wakacje.

Autorem artykułu jest Wojciech Łącki



Artykuł opisuje jak i gdzie wyszukać ciekawą ofertę wypoczynku, by po wakacjach nie żałować swojego wyboru

Czy warto to robić?
Na pewno już nie raz stawałeś(-aś) przed problemem zorganizowania sobie kilku dni zasłużonego urlopu w jakimś miłym miejscu w gronie rodziny lub przyjaciół.

Możesz takie zadanie powierzyć specjalistom: udać się do sprawdzonego biura podróży (internetowego lub w „realu”), zapłacić za organizację całej imprezy i za jakiś czas odebrać bilety na wyjazd. Jeżeli stać Ciebie na ten sposób rozwiązania zadania, to bardzo się cieszę – biura podróży też są potrzebne i na pewno wiele osób będzie wciąż korzystało z ich usług. W takim przypadku oszczędź swój cenny czas i nie czytaj dalej, ponieważ mój artykuł nie jest dla Ciebie :(

Jeśli jednak jest inaczej to chciałbym się z Tobą podzielić moimi doświadczeniami w samodzielnym organizowaniu wypoczynku z wykorzystaniem wyszukiwarki, maila i telefonu, co jest wielką frajdą i nie wymaga żadnych specjalnych zdolności i umiejętności. Sam robię to z sukcesem już od kilku lat i do tej pory nigdy nie wróciłem z wakacji niezadowolony.

Ile możesz oszczędzić?
Zimą byłem z rodzinką na nartach w Austrii i w tym samym hotelu była grupa osób, dla których wyjazd organizowało biuro turystyczne. Wszystkie świadczenia mieliśmy identyczne: dojazd był własny, mieszkaliśmy w pokojach obok siebie i jedliśmy posiłki w tej samej restauracji - oni jednak zapłacili o prawie 20% więcej niż ja. Skąd ta różnica? Ja wysłałem maila bezpośrednio do hotelu, a oni do biura podróży. Co więcej, przed przyjazdem ja wpłaciłem tylko niewielką zaliczkę na rachunek hotelu, a oni musieli wpłacić całość kwoty w biurze. Jeżeli bym zrezygnował np. na dzień przed wyjazdem to tracę moją zaliczkę – a w ich umowie był zapis, że w takim przypadku tracą całą wpłaconą wcześniej kwotę.
Wypoczynek tańszy o 20% za jednego maila to chyba niezły wynik, prawda?

Jak już raz zrobisz to samodzielnie, to zobaczysz że nie jest to nic trudnego i będziesz się dziwił(-a), że do tej pory pozwalałeś(-aś) innym na podejmowanie decyzji za Ciebie. Taka jest prawda – zorganizowanie wypoczynku to proces, w trakcie którego trzeba podjąć szereg decyzji (mniejszych i większych, dotyczących np. miejscowości, rodzaju obiektu itd.), a to przecież Ty, a nie pracownik biura podróży, wiesz najlepiej, czego oczekujesz na wakacjach. Można próbować dokładnie określić swoje wymagania i przekazać je do biura podróży, ale zaręczam Ci, że wszystkiego nie jesteś w stanie przewidzieć. Czy chcesz, aby obcy Tobie człowiek miał decydujące zdanie o tym gdzie i jak Ty będziesz odpoczywać?

Jeżeli nie masz czasu na samodzielne poszukiwania, to zapraszam Ciebie do skorzystania z usług naszego portalu http://wypoczynkowo.pl.

Wypoczynkowo.pl to portal aukcyjny umożliwiający skontaktowanie osób szukających ofert wypoczynku z organizatorami wypoczynku w systemie "aukcji odwrotnej". W tego typu aukcji osoba poszukująca wypoczynku opisuje, jakiego rodzaju wypoczynku szuka, a w odpowiedzi zainteresowani organizatorzy wypoczynku wystawiają swoje oferty.

Pamiętaj jednak, że jest też druga strona medalu – odpowiedzialność. Nie będziesz mógł zwalić winy za nieudany urlop na innych – Ty podjąłeś(-ęłaś) decyzję i od Ciebie zależy jak spędzisz swoje długo wyczekiwane wakacje.

Kiedy i gdzie szukać ofert?
Kiedy szukać? – Oczywiście jak najwcześniej, ale bez zbędnej przesady.
Możesz co prawda liczyć na łut szczęścia i szukać oferty wypoczynku na dzień lub dwa przed planowanym wyjazdem, ale znacznie lepiej jest rozpocząć poszukiwania na miesiąc wcześniej. Jeżeli czytasz ten tekst, to z pewnością należysz do osób korzystających na co dzień z Internetu, poczty elektronicznej i miesiąc zapasu może wydawać się Tobie za długim okresem. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy organizatorzy wypoczynku czytają przychodzącą pocztę codziennie – zdarzyło mi się dostać odpowiedź na moje zapytanie o ofertę po powrocie z urlopu!

Uzyskanie odpowiedzi na wysłane zapytanie po czterech lub pięciu dniach jest bardzo dobrym wynikiem, tak więc najczęściej występujący cykl wymiany korespondencji:
- Twoje pytanie o dostępność wybranej oferty;
- odpowiedź od organizatora wypoczynku;
- potwierdzenie zamówienia przez Ciebie.
- Wpłata zaliczki (jeśli jest wymagana);
zamyka się zwykle w 2-3 tygodniach, co po dodaniu tygodnia zapasu na dodatkowe pytania daje nam około miesiąca wyprzedzenia.

Na pytanie ‘Gdzie szukać ” odpowiedź wydaje się być oczywista: „W Internecie!”. Z moich doświadczeń wynika jednak, że nie wolno ograniczać poszukiwań wyłącznie do Internetu – może on być podstawowym miejscem do prowadzenia poszukiwań, ale jeżeli jest to możliwe to znalezione informacje należy zweryfikować przy pomocy innych źródeł.

Internet, jeden z największych wynalazków XX wieku (jeśli nie największy), został bardzo szybko dostrzeżony jako idealne medium reklamowo-ogłoszeniowe we wszelkich możliwych branżach, w tym w turystyce. Wszelkiego rodzaju organizatorzy wypoczynku mogą bardzo łatwo i stosunkowo tanio umieścić swoje oferty w Sieci, dodać przygotowane zdjęcia, opisy a nawet krótkie filmy i czekać na potencjalnych klientów.

Ten łatwy i tani sposób reklamowania się ma jedną poważna wadę – obecnie przeszkodą w dotarciu do potrzebnej informacji jest olbrzymia ilość materiałów udostępnionych w Sieci oraz ich słaba jakość. Często zdarza się, że firma traktuje reklamę w Internecie na zasadzie rakiety „odpal i zapomnij” - po „wrzuceniu do Internetu” informacji o swojej ofercie przez lata jej nie aktualizuje. Życie toczy się jednak dalej, zmieniają się ceny za usługi, dochodzą nowe usługi, zmieniają się numery telefonów, adresy a informacja o ofercie pozostaje niezmienna.

Firmy często zlecają reklamowanie swoich usług w wielu różnych współpracujących portalach, ale pamiętaj że miejscem, gdzie dane są najbardziej aktualne, jest zazwyczaj strona firmowa organizatora wypoczynku. Stronę firmową możesz bardzo łatwo rozpoznać po jej adresie internetowym – zwykle przynajmniej część adresu zawiera nazwę firmy (np. www.nazwa_firmy.pl). Dodatkowo, jeżeli firma ma własną stronę firmową, to świadczy o tym, że działalność w Internecie traktuje poważnie i jest duża szansa na uzyskanie odpowiedzi na zapytanie złożone mailem.

Wcześniej pisałem o weryfikowaniu zebranych danych przy pomocy innych źródeł niż Internet – warto zadzwonić pod podane numery telefonów, porozmawiać o szczegółach, by po przyjechaniu na miejsce nie rozczarować się. Przed rozmową przygotuj sobie zestaw pytań, a uzyskane informacje zapisz do porównania z innymi ofertami. W czasie rozmów i czytania ofert musisz pamiętać o tym, że usługi, które nie zostały opisane w ofercie, prawdopodobnie nie są świadczone. Organizatorzy wypoczynku maja zwyczaj bardzo dokładnie rozpisywać się na temat usług, które wchodzą w skład oferty, ale dyskretnie przemilczają te, które nie są świadczone. Przykładowo, jeżeli w ofercie nie jest opisane, że w pokoju jest WC, to najprawdopodobniej go nie ma. Nie wolno Tobie zakładać, że w cenie oferty dostaniesz usługi, które wydają się oczywiste dla Ciebie – lepiej zawsze się upewnij, czy jest tak w rzeczywistości!

Szukając ofert łatwo możesz się pogubić, z kim już się skontaktowałeś i jakie dostałeś odpowiedzi - warto jest zachować pewną systematyczność i zapisywać zebrane dane do prostej tabelki utworzonej w dowolnym edytorze zawierającej pola::
- Nazwa
- Miejscowość
- Cena
- Link/kontakt
- Uwagi

W trakcie zbierania danych mamy do czynienia z najróżniejszymi sposobami przedstawiania jednego z najważniejszych parametrów: ceny za pobyt. Zdarzają się ceny pobytu wyrażone jako: za osobę/dzień, za osobę/tydzień, za pokój/dzień itp., a czasami składają się z ceny podstawowej i dodatków. Ja cały koszt pobytu przeliczam do jednej „jednostki” czyli na osobę/dzień i w takiej postaci wpisuję w kolumnie „Cena”, co umożliwia to potem łatwe porównywanie ofert.
Z moich doświadczeń wynika, że musisz zebrać informacje o co najmniej 10 interesujących ofertach, aby z nich udało się Tobie wybrać tę właściwą. Pozostałe 9 ofert „odpadnie” z bardzo różnych powodów: braku miejsc w danym okresie, braku jakiejkolwiek odpowiedzi na zapytanie lub braku aktualnych danych kontaktowych. Okazuje się, że chociaż praktycznie wszystkie ogłoszenia o ofertach wypoczynku mają podany adres poczty elektronicznej do kontaktów, to ponad połowa nawet nie odpisuje na przesłane do nich pytania.


Jak szukać ofert.
W dobie Internetu nie jest problemem uzyskanie informacji – problemem jest jej nadmiar i wybranie z niego szukanych treści. W naszym przypadku proste wpisanie w wyszukiwarce Google haseł związanych z wypoczynkiem ( np. „urlop”, „wczasy” itp.) już nie wystarcza – każde z zapytań zwraca nam tysiące linków, których nikt nie jest w stanie obejrzeć. Dodatkowo należy pamiętać, że wyświetlane przez Google wyniki są sortowane według, ocenianej za pomocą skomplikowanych algorytmów, zgodności z zapytaniem. Im bardziej szczegółowe i konkretne pytanie - tym mniej wyświetlonych wyników, ale za to większy udział tych "trafionych".

Kolejność wpisywania szukanych słów kluczowych (tak nazywamy elementy zapytań) też nie jest bez znaczenia. Najważniejsze jest pierwsze słowo, potem ich istotność maleje, co oznacza że dla zapytania „wczasy morze” otrzymamy inną listę wyników niż dla zapytania „morze wczasy”.

Na pozycję wyniku na liście wyników wpływa nie tylko ilość wystąpień słów kluczowych w treści strony, ale również ilość innych serwisów internetowych, na których znajdują się linki do tej strony. Dodatkowo, właściciele witryn korzystają z możliwości reklamy w postaci linków sponsorowanych - pojawiających się zwykle z prawej strony listy wyników w wyszukiwarce. Są one wyświetlane tylko w przypadku, gdy wpisane do wyszukiwarki słowa kluczowe są takie same, jak wykupione przez właściciela reklamowanej witryny.

Czy wiesz że:
- 93 % Internautów poszukując nowych informacji w sieci korzysta z wyszukiwarek. (Forrester Research)
- Ponad 55% Internautów nigdy nie wychodzi poza pierwszą stronę wyszukiwania. (Netsprint.pl)
- Proces uzyskiwania pozycji strony firmowej na pierwszej stronie listy wyników wyszukiwarki to usługa „pozycjonowania strony”, za którą firmy płacą ciężkie pieniądze.


Nie zawsze więc po zadaniu pytania na początku listy znajdą się wartościowe dla nas wyniki – najczęściej na początku będą się znajdowały odpowiednio „wypozycjonowane” strony, często są to nie te, których szukamy.

Musisz też pamiętać, że wyszukiwarki nie mają na razie wbudowanej „sztucznej inteligencji” (chociaż już trwają prace nad takimi wyszukiwarkami), która odpowiada na pytanie użytkownika w języku naturalnym – na razie zapytania należy tak formułować aby odpowiadały treści, który może się znajdować na szukanej stronie.

Przydatne sztuczki w wyszukiwaniu ofert.
Żeby szybko i skutecznie wyszukać informację z dostępnego „szumu informacyjnego” oferowanego przez Internet musisz przestrzegać kilku naprawdę prostych zasad:

- rozważnie dobieraj wpisywane słowa kluczowe i ich kolejność. Wpisanie w okienku wyszukiwarki „wczasy morze” zwraca ponad milion linków – ich przejrzenie zajmie Tobie kilka lat. Najlepiej używaj co najmniej 3 słów kluczowych w zapytaniu. To daje najlepsze rezultaty.

- Jeżeli dokładnie znasz szukaną frazę np. nazwę ośrodka, do którego chcesz pojechać (bo np. ktoś ze znajomych polecił go Tobie), to szukaną frazę ujmij w cudzysłów (ma to sens jeżeli szukana fraza jest to więcej niż jedno słowo). W takim przypadku wyszukiwarka zwróci tylko takie strony, na których wystąpiła dokładnie taka fraza. Np. zapytanie bez cudzysłowu wyszuka wszystkie strony, na których w dowolnym miejscu wystąpiło słowo i gdzieś jeszcze słowo , natomiast <”ośrodek wczasowy”> z cudzysłowem zwróci tylko takie, na których te dwa wyrazy wystąpią w dokładnie takiej kolejności obok siebie;

- Wielkość liter w zapytaniu nie ma znaczenia, ale musisz pamiętać, że przeglądarka nie odmienia wyrazów – wpisanie szukanej frazy „wczasy morze Hel” NIE zwróci linków do stron, które zawierają tekst „Wczasy nad morzem na Helu”.

- Niestety nie możesz też wykorzystywać znaku „*” (gwiazdka) do zastąpienia dowolnych znaków. Z tego powodu, żeby dotrzeć do szukanych informacji, czasami będziesz musiał wpisać zapytanie na kilka sposobów;

- Poszukiwania możesz ograniczyć tylko do stron z danego kraju. Dla polskich stron wystarczy wybrać odpowiednią opcję pod okienkiem do wpisywania poszukiwanych słów (pod polem wyszukiwarki w Google jest opcja "Szukaj na stronach kategorii: Polski"), a dla stron z innych krajów przez dopisanie na końcu frazy „site:xx”, gdzie xx to kod kraju (np. at – Austria; de – Niemcy itd.).;

- Możesz ograniczyć listę wyników wykluczając słowa, które nie powinny wystąpić na szukanych stronach przez poprzedzenie ich ze znakiem „-„ (minus).

Uzyskanie kiepskiego wyniku przy pierwszym poszukiwaniu nie powinno Ciebie zrażać. Bardzo często pierwszy wynik jest tylko podpowiedzią, jak szukać dalej. Trzeba czasami pomyśleć, jak zmienić zapytanie, żeby za kolejnym razem uzyskać lepsze wyniki. Żaden automat nie zastąpi Twojego myślenia.

To tyle – bardzo dziękuję, za czas poświęcony na czytanie moich przemyśleń i doświadczeń. Mam nadzieję, że na coś się przydały – jeśli Ty również chciałbyś się podzielić podobnymi doświadczeniami, tak, to zapraszam do podzielenia się nimi na forum:
http://www.wypoczynkowo.pl/forum




---

Turystyczny serwis aukcyjny


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Casablanka.dromadery i kuskus - klimaty marokańskie

Autorem artykułu jest Anna Chreptowicz



To przepiękne państwo, domena świata arabskiego, przez wieki stanowiło „smaczny kąsek” dla europejskich kolonizatorów. Dlatego wędrując po ulicach marokańskich miast, możemy napotkać wiele symboli przeniesionych tu ze świata Starego Kontynentu.

Maroko kusi nie tylko swym pięknem i bogatą historią, ale także wspaniałą kuchnią. Przedstawiam miasta, które musicie zobaczyć, jeśli wybieracie się w te rejony.
Na zachodzie kraju znajduje się Rabat – stolica Maroka. Miasto z pewnością zachwyci nas bogactwem wspaniałych wyrobów rzemieślniczych. Przeróżne wzory dywanów, piękna biżuteria i ceramika – to skarby, które znajdziemy spacerując po zatłoczonych ulicach lub wstępując na miejscowe bazary. Rabat jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych Maroka. Założony w 1150 roku, szczyci się bogatą i burzliwą historią. Warto wspomnieć, iż przez stulecia, miasto było centrum piractwa zachodniej części Morza Śródziemnego. Dziś, na szczęście, pozostaje innym centrum – kultury islamu. Biblioteka Narodowa, Instytut języka arabskiego, Uniwersytet im. Muhammada V, liczne muzea, to świadectwa przywiązania do tradycji i kulturalny profil miasta.
Miłośnicy zabytków z pewnością zadowolą się licznymi śladami historii, rozrzuconymi po całym Rabacie. Mauzolea, ruiny meczetu Hassana z XII w., XIV-wieczne łaźnie – to tylko niewiele spośród atrakcji. W centrum czeka na nas cytadela budowana w XII-XVII w., Pałac królewski Dar el-Makhzen i Muzeum Antyków. Obiektem wartym obejrzenia jest kompleks ruin Szalla. Jest to pozostałość królewskiej nekropolii z czasów dynastii Almohadów, znajdująca się na przedmieściach miasta. Możemy tu podziwiać świetnie zachowany minaret meczetu Abu Jusufa, pozostałości murów obronnych i grobowców.


Wszyscy spragnieni słońca i błogiego lenistwa, powinni udać się do Agadiru. Czeka tu na Was ponad 10km pięknych plaż oraz słońce, które grzeje turystów ponad 300 dni w roku. Te wspaniałe warunki sprawiają, iż miasto jest jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Maroku. Na podróżników czekają wspaniałe hotele, skupione przy bulwarze Muhammada V, ciągnącym się wzdłuż plaż. Agadir polecany jest głównie pasjonatom sportu. Jeśli uwielbiacie wodne szaleństwo – to miejsce na pewno sprosta waszym oczekiwaniom. Surferzy i kitesurferzy nie będą się nudzić, bo warunki do uprawiania tych sportów są tu idealne. Również miłośnicy wypraw jachtowych znajdą wiele ciekawych miejsc na rejsy.
Agadir nie jest miejscem dla amatorów historii. Utracił on swój typowo marokański charakter, podczas tragicznego trzęsienia ziemi, które 29 lutego 1960r. niemal doszczętnie go zniszczyło. Do dzisiaj trwają prace nad odbudową miejscowej medyny (starej dzielnicy miasta, w której przeważnie mieszczą się bazary i główny meczet).


Kolejnym przystankiem w podróży po Maroku jest jego największe miasto – Casablanca. Swoją popularność zawdzięcza głównie filmowi, o tym samym tytule, który uplasował się na 10 miejscu, wśród 200 najpopularniejszych filmów wszechczasów. W mieście odbyła się także słynna konferencja przywódców państw alianckich, którzy w hotelu Anfa planowali strategię dotyczącą II wojny światowej. Warto przejść się po pięknym, historycznym centrum miasta, w którym możemy zatrzymać się na obiedzie w tradycyjnej restauracji. W Casablance znajduje się jeden z największych meczetów świata – meczet Hassana II. Jest on zbudowany na sztucznym nasypie, ponad Oceanem Atlantyckim. Wewnątrz, dzięki przeszklonej podłodze, można odnieść wrażenie stąpania po wodach oceanu. Przy meczecie znajduje się najwyższy na świecie minaret (210m). Obiekt można podziwiać z zewnątrz i ze środka, dzięki otwarciu go nie tylko dla wyznawców islamu.


Będąc na południu kraju, warto zwiedzić Marrakesz – stolicę regionu. To czwarte co do wielkości miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji, głównie tych związanych z historią.
Po pierwsze – miejska medyna została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Warto więc przespacerować się po głównych ulicach tego historycznego miejsca. W obrębie medyny znajduje się meczet Alego ibn Jusufa, który jest najstarszą, zachowaną budowlą tego typu w mieście (XII w). Niestety jest on zamknięty dla niemuzułmanów. Jednakże budynkiem otwartym, który również zasługuje na uznanie, jest położona przy meczecie szkoła teologiczna (tzw. medresa). Wnętrze zdobione przepięknymi sztukateriami, z pewnością zachwyci wszystkich zwiedzających.
Ciekawym obiektem są również Grobowce Saadytów - nekropolia składająca się z dziedzińca, dwóch mauzoleów i pięknego ogrodu. Najstarszy grób w obrębie cmentarza pochodzi z 1557r., a najpiękniejszy należy do Ahmada I al-Mansura. Miejsce jego pochówku to wnętrze z dwunastoma kolumnami, którego ściany pokryte są płaskorzeźbami i mozaikami.
Za największą atrakcję turystyczną miasta został uznany plac Dżamaa al-Fina. Znajduje się on na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. W XIX wieku odbywały się tu targi niewolników i egzekucje, dlatego też często jest nazywany „zgromadzeniem umarłych”. Dżamaa al-Fina to miejsce, które codziennie tętni życiem. Znajdziemy tu liczne stragany z wyrobami rzemieślniczymi, z produktami miejscowej kuchni i z pamiątkami. Wokół straganów odbywa się istny teatr bębniarzy, zaklinaczy węży, kuglarzy i opowiadaczy niesamowitych legend, którzy swoimi osobliwymi talentami starają się zwrócić uwagę turystów.


Jeśli interesujecie się kulturą arabską, chcecie spędzić czas miło i ciekawie, w promieniach nieustannie świecącego słońca, zasmakować wspaniałej kuchni i poznać kawał wielkiej historii – musicie wybrać się do Maroka. Tutaj czekają na Was niezliczone atrakcje i możliwość zapoznania się z odmienną i niezwykle bogatą tradycją arabskiego świata.


---

Zespół Net Holidays


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Maroko- magiczny kraj w Afryce

Autorem artykułu jest Ilona Fasuga



Maroko- to kraj, który zachwyca bogatą historią i różnorodnością krajobrazów. Tu koło drogi spacerują wielbłądy, a częstym środkiem lokomocji jest osiołek.

Maroko- to kraj, który zachwyca bogatą historią i różnorodnością krajobrazów. Tu koło drogi spacerują wielbłądy, a częstym środkiem lokomocji jest osiołek.


Maroko- magiczny kraj w Afryce!


W Maroku sezon turystyczny rozpoczyna się kwietniu i kończy w październiku. Wtedy najlepiej jest skorzystać z ofert last minute i poznać ten kolorowy, zachwycający kraj.


Maroko południowe- to właśnie tu znajduje się Agadir- najczęściej odwiedzane przez turystów miasto pełne hoteli, klubów, restauracji. To właśnie w Agadirze czeka na turystów największa baza hotelowa w Maroko. Agadir to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek dla golfistów, surferów, kitesurferów.


Dużą liczbę rozrywek i hotele na wysokim poziomie oferuje kosmopolityczna Casablanca. Bardziej afrykański klimat poczujemy zwiedzając Marrakesz- tu gorąca atmosfera panuje przez cały dzień. Na sukach w Marakeszu można kupić wszystko, począwszy od wyrobów rzemieślniczych, poprzez ubrania, na marokańskich przysmakach kończąc.


Zapraszam do muzułmańskiego królestwa jakim jest Maroko- kraju orientalnych zapachów, kolorowych Suków, niezapomnianych krajobrazów.


---

Ilona Fasuga


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Marakesz z plecakiem

Autorem artykułu jest Michał Kaźmierczak



Marakesz, dawna berberyjska stolica, to prawdziwa perła Afryki Północnej, kusząca feerią barw i zapachów. Skarby Orientu czekają jednak tylko na tych, którzy odważą się porzucić bezpieczeństwo i wygodę zorganizowanej wycieczki na rzecz samodzielnej wędrówki z plecakiem.

Maroko coraz bardziej zyskuje na popularności jako cel wakacyjnych wojaży. Wabi egzotyką, postrzegane zarazem jako przedsionek Afryki, jak i najbardziej bliski Europie kraj Maghrebu. Nic dziwnego, że coraz częściej pojawia się w ofercie biur turystycznych. Bazą takich zorganizowanych wycieczek jest zwykle położony nad brzegiem Atlantyku Agadir, dość monotonny i nie różniący się specjalnie od innych wczasowych kurortów. Stamtąd – za dodatkową opłatą – można udać się na jednodniową wycieczkę do Marakeszu.


Pamiętający czasy dynastii Almorawidów Marakesz - Czerwone Miasto - to najciekawsze z cesarskich miast Maroka, położone na przecięciu dawnych szlaków karawan. Do dziś pełni rolę tygla, w którym mieszają się kultury arabskie, berberyjskie i środkowoafrykańskie. Stanowi doskonałą bazą wypadową do wypraw zarówno w stronę wybrzeża i portowej Essauiry, jak i w kierunku Atlasu Wysokiego i leżącej za nim Sahary. Jest też, wbrew obiegowym opiniom, miastem bardzo bezpiecznym i przyjaznym dla obcokrajowców.


Zamiast więc smażyć się na plażach Agadiru, aktywni podróżnicy mogą samodzielnie zorganizować wyprawę bezpośrednio do Marakeszu. Potrzebna jest jedynie odrobina odwagi i inicjatywy. Z Polski co prawda do historycznej berberyjskiej stolicy nie da się dolecieć bezpośrednio, ale kupując bilet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem można znaleźć tanie połączenie z przesiadką w Bergamo lub w Paryżu, a przy odrobinie szczęścia można zapłacić nie więcej niż 300 zł za całą podróż tam i z powrotem. A na miejscu? Wystarczy przejść się po medinie i popytać o nocleg - riad. Szybko coś się znajdzie…


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Turystyka motywacyjna

Autorem artykułu jest Grzegorz Malinowski



Turystyka motywacyjna, nazywana też stymulacyjną, jest zjawiskiem charakterystycznym na współczesnym rynku turystycznym USA i europy Zachodniej.

Turystyka motywacyjna, nazywana też stymulacyjną, jest zjawiskiem charakterystycznym na współczesnym rynku turystycznym USA i europy Zachodniej.

Podróż motywacyjna definiuje się najczęściej jako środek nowoczesnego zarządzania, stosowany w celu uzyskania nadzwyczajnych efektów, przez nagradzanie uczestników podróżą, która jest konsekwencją osiągnięcia przez nich założonych celów.

Podróż motywacyjna utożsamia się z podróżą-nagrodą. W amerykańskich przedsiębiorstwach handlowych krąg uczestników podróży motywacyjnych systematycznie wzrastał, począwszy od lat 50-tych. Aktywizacja tych podróży miała oczywiście podstawy ekonomiczne. Interesujące jest to, że niespodziewana ekspansja turystyki motywacyjnej nastąpiła w latach 70, czyli w okresie kryzysu ekonomicznego, kiedy chodziło o zwiększenie produktywności przedsiębiorstw i podniesienie morale pracowników.

Dodatkowym walorem ekonomicznym turystyki motywacyjnej jest to, że łagodzi ona sezonowość w turystyce. Na przykład w Szwajcarii ta forma ruchu turystycznego dominuje w październiku i w maju. Źródła stałego wzrostu turystyki motywacyjnej należy także upatrywać w systemach podatkowych w niektórych krajach (np. w USA praktykuje się z tej racji ulgi w należnych podatkach od przedsiębiorstw).

Turystyka motywacyjna jest czynnikiem polepszającym jakość stosunków międzyludzkich w danym przedsiębiorstwie. Zorganizowanie podróży motywacyjnej wywołuje, bowiem uczucie wdzięczności i lojalności w stosunku do przedsiębiorstwa. Jest to także turystyka grupowa, jednak o specyficznych wymaganiach klientów. Należy się odnieść z uwagą i troską do każdego uczestnika, a organizacja techniczna tego rodzaju podróży powinna być twórcza. Udana podróż motywacyjna powinna się składać z elementów, których nie można zakupić w ramach zwykłej wycieczki.


---

Katalog organizatorów imprez http://www.organizatorzyimprez.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 20 października 2011

Jak wyjechać w podróż samemu bez biura podróży

Autorem artykułu jest Marek Sucharek



Oto krótki poradnik dla wszystkich, którzy chcieli by wyjechać w swoją podróż życia bez biura podróży ale boją się lub nie wiedzą jak to zrobić.

Każdy z nas a co najmniej gruba spora większość marzy lub marzył o podróżach. Jest tyle pubudzających ciekawość miejsc na świecie, które mielibyśmy ochotę, choćby raz ujrzeć na własne oczy. Fascynują nas i te mniejsze i te zakrojone na wielką skale, niemniej jednak te drugie bezsprzecznie wzbudzają większe emocje. Dajmy na to taka roczna podróż po świecie. Kto by tak nie chciał...ale przecież to tylko gratka dla milionerów. Otóż chciałam z tego miejsca, Ci uświadomić, że nie jest to prawdą.


Osobiście odbyłam taką podróż wraz z mężem i wcale nie dysponowaliśmy milionowym budżetem. Owszem - należy mieć jakieś oszczędności, ale po przeliczeniu jak dużo to może kosztować, możecie być zaskoczeni i to na plus. Wszystko zależy od kilku czynników, którymi można swobodnie modelować swój wyjazd. Na jakim poziomie chcemy podróżować, w jakim okresie roku możemy pojechać, na jak długo ( krótkie wyjazdy w dalekie zakątki świata są relatywnie'' nieopłacalne ,,) a co za tym idzie, jakim środkiem transportu.


Jak trzeba się przygotować? Moim zdaniem czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Wszystkie dane, dzięki którym przygotowywaliśmy się do podróży znaleźliśmy w globalnej sieci Internet.Doświadczenia kolegów i koleżanek podróżników są nieocenionym źródłem wiedzy dla przyszłego podróżnika - włóczykija. Wszyscy chętnie dzielą się doświadczeniami, które zdobyli bywając w przeróżnych ciekawych miejscach na świecie. Ostrzegają, czego unikać i zarazem radzą, czego absolutnie przeoczyć nie można. W globalnej sieci Internet znajdziemy wszystkie potrzebne informacje o klimacie regionu, w jaki planujemy się udać a to ważne, bo w zależności od pory roku najprawdopodobniej okoliczności atmosferyczne będą sprzyjające do wyjazdu, albo także wręcz przeciwnie. Dowiemy się, w jakim kraju, jakie szczepienia ochronne powinieneś sobie zafundować, , a dodatkowo w jakie produkty pierwszej potrzeby rozsądnie będzie się zaopatrzyć.


Bardzo przydatne okazać się może co najmniej pobieżne poznanie obyczajów i zasadniczych zasad zachowania ludności wybranego przez nas państwa. Poza interesującymi informacjami i wiedzą, o jaka się wzbogacimy, umożliwi nam to uniknąć niestosownych zachowań, które mogłyby kogoś obrazić lub zgorszyć. Zyska nam to sympatię rdzennej ludności a ze stuprocentową pewnością przychylniejsze spojrzenie, pomimo że ma możliwość nie za każdym razem będą owacyjnie reagować na nasz widok. Reasumując - ciut gotówki, głowa pełna informacji, pewność siebie, odrobina zdrowego rozsądku, pozytywne nastawienie i możemy ruszać gdzie jedynie nas oczy poniosą. Warto to zrobić!


---

Bo podróże są kwintesencją życia.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Słowenia-5 relatywnie przydatnych informacji

Autorem artykułu jest hotpatriot



Jeśli wybierasz się do Słowenii i spodziewasz się typowego kraju ex-jugo, w którym na każdym kroku słychać fujarki i bałkańskie pieśni, a po ulicach chodzą kozy, mężczyźni w titówkach i śniade dziewczyny w kolorowych kieckach, muszę Cię rozczarować...

Słowenia w niczym nie przypomina pozostałych krajów byłej Jugosławii, od której zresztą oddzieliła się najwcześniej. Bliskość Austrii i silne historyczne związki z Habsburgami zrobiły tutaj swoje. Słowenia jest na wskroś europejskim krajem: czystym, bogatym i nowoczesnym. Oprócz Ljubljany, która jest rzeczywiście wyjątkowa, i miejscowości nadmorskich, wszystkie ośrodki, jak Maribor czy Celje, przypominają bardziej prowincjonalne miasteczka niemieckie albo austriackie: schludne, przystrzyżone, o podobnej, monotonnej architekturze, ukwiecone i pustawe.


Słowenia jest malutka i przytulna. Klimat intymności i lokalności panuje nawet w największym stołecznym mieście - Ljubljanie. Niewielki obszar jest ogromną zaletą tego kraju, który w pigułce ma wszystko, co kochają turyści: Morze Adriatyckie (tylko krótki niespełna 50-kilometrowy odcinek), góry (wspaniałe Alpy z najwyższym szczytem w kraju - Triglavem), miasta (niezrównana, magiczna Ljubljana). Z tego faktu Słoweńcy są niezmiernie dumni, co odzwierciedla herb na fladze narodowej:)



1. Ludzie:


Bardzo pogodni, otwarci i pomocni. Nieważne, jak wielkiego pecha będziesz mieć - podczas podróży po Słowenii zawsze możesz liczyć na ich pomoc. Właściwie wszyscy mówią tu po angielsku, więc z komunikacją nie ma problemu. Na brak towarzystwa też nie będziesz narzekać. Słoweńcy są po prostu "social" - ekstrawertyczni i bardzo przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Młodzi ludzie wolny czas spędzają zwykle w większym gronie - siedząc w kawiarniach i w parkach, albo oddając się rozwojowym i kreatywnym zajęciom jak: chodzenie po linie, jazda rowerem po górach czy urządzanie spontanicznego ulicznego performance. Słoweńcy są też bardzo praworządni i przepisowi - przejście na czerwonym świetle albo jazda bez biletu są tu wydarzeniami dużo większej wagi niż u nas.



2. Sporty:


Hiperaktywni Słoweńcy uprawiają wszystkie rodzaje sportów. Chyba każdy tutaj jest joggerem, ewentualnie gra w kosza lub tenisa, a już na pewno uprawia sztuki walki. Z racji ukształtowania terenu natomiast najpopularniejsze są tu sporty górskie: mountain biking, wspinaczka, trekking, a w zimie - narty i snowboard.



3. Trzeba odwiedzić:



Ljubljana


Jak dla mnie, największą atrakcją kraju jest sama Ljubljana - wystarczy wyjść na Prešernov Trg, by poczuć jak czas zwalnia, a powietrze wypełnia chilloutowa (i trochę artystowska) atmosfera. Posiedzenie przy jednej z kawiarni (polecam Romero, gdzie mają pyszne naleśniki z nutellą i bananami) nad piękną, romantyczną Ljubljanicą, wsłuchanie w spokojny gwar mieszanki wielu języków, zachłyśnięcie się aromatem Ljubljany i smakiem sivego pinota to przyjemności nie do przecenienia...


Ilość imprez artystycznych (jak coroczny letni Festival Ljubljana, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, i najlepszy - wielki TRNFest), które się tu odbywają jest ogromna, szczególnie latem. To sprawia, że miasto tętni życiem i ma specyficzny, niepowtarzalny klimat, który tworzą ściągający tu zewsząd ludzie.



Tivoli Park


Niesamowity, rozległy park, gdzie wylegują się wszyscy mieszkańcy. Pełno tu pięknych stawów, dzieł sztuki, fontann, jest nawet biblioteka pod drzewem, kawiarnia, która istnieje od prawie 100 lat i masa innych fajnych rzeczy... Latem w Tivoli często odbywają się koncerty, a na co dzień Słoweńcy ćwiczą tu swoje zdolności w żonglowaniu, chodzeniu po linie, graniu na ufo, kręceniu hula-hopem, jeździe na rolkach, albo po prostu biegają. O popularności joggingu świadczy choćby to, że w parku porozstawiane są stacje z tablicami, przedstawiającymi kolejno opisy i zdjęcia różnych elementów rozgrzewki.



Metelkova Mesto


Trudno to miejsce opisać, zdecydowanie lepiej je odwiedzić. To coś w rodzaju squotu - położona niedaleko dworca, opuszczona dzielnica starych piętrowych kamienic - dziś już sypiących się i całych pokrytych grafitti - zaadaptowana przez różne sub-, off-, indie-, kontr-, czy alter- kultury. Jest tu mnóstwo unikatowych lokali z przeróżną muzyką (etno, ambient, lounge, heavy metal, reggae...), galerii sztuki, klubów-hybryd, wystaw wprost na chodniku - wszelkich offowych dziupli. Dziedziniec Metelkovej jest zawsze pełny ludzi - w różnych ciuchach, czapkach i kolorach skóry. Po prostu trzeba tu przyjść...



ULTRA


Raczej mało który Słoweniec splamiłby się wizytą w tym klubie, ale Ty możesz:) ULTRA to dyskoteka z bałkańskim popfolkiem i i ostrym balkan disco - zatłoczona i duszna - niepowtarzalna. Przychodzą tu głównie čefuri, jak pogardliwie nazywani są tutejsi Bośniacy. Wszyscy tu ubrani są na wzór celebrities: dziewczyny w miniówkach i na obcasach, obwieszone złotem, faceci w pstrokatych obcisłych koszulkach i z obowiązkowymi kolczykami w uszach. W rytm techno tańczą swój tradycyjny taniec - kolo. Czy widziałeś, żeby w Polsce ktoś tańczył kujawiaka na dyskotece? No właśnie. Ani w Polsce ani nigdzie w Słowenii nie zobaczysz tak wspaniale bawiących się ludzi...
Zamek Lublański


Zamek jak zamek, ale rozciąga się z niego niesamowity widok na całą Ljubljanę. W środku jest superdroga, snobistyczna restauracja. A w lecie jest tu kino pod gołym niebem:)



Portoroz i Piran


Dwie nadmorskie miejscowości, położone tuż obok siebie (z jednej do drugiej można dojść pieszo). Jedynym ich mankamentem jest brak piaszczystych plaż - weź to pod uwagę zanim zdecydujesz się spać "na plaży", jak robi wielu turystów - będzie trochę niewygodnie i dość trudno znaleźć miejsce, w którym nie zobaczy i nie obudzi Cię natrętna policja, ale można...


Piran wygląda jak włoskie miasto z renesansu - jest przepiękny, ale też dość zatłoczony, niemniej jego wąskie uliczki i romantyczne zaułki warte są zobaczenia, a widok na Adriatyk z murów zamku na wzgórzu - bezcenny...


Portoroz można porównać z Beverly Hills albo Cannes - opływający w bogactwo kurort z pięciogwiazdkowymi hotelami, wypasionymi restauracjami i mnóstwem imprez nad brzegiem morza...


Choć żadne z miasteczek nie ma prawdziwej plaży, a jedynie trawniki i betonowe pomosty ze schodkami, oba zasługują, by je odwiedzić. Tym bardziej, że nieważne, w której części kraju jesteś, zawsze masz blisko (podróż najpowolniejszym pociągiem z północy kraju trwa 3,5 godziny, samochodem -2). A stąd masz już tylko rzut beretem do pięknego, włoskiego Triestu.



Celje


Nazywane Małą Ljubljaną, miasto w rejonie Środkowego Pohorja. Nie warto tu specjalnie przyjeżdżać, ale jeśli tu trafisz, odwiedź studio fotograficzne Josipa Pelikana - słynnego słoweńskiego przedwojennego fotografa. Można tu nie tylko zwiedzać jego studio, ale też przebrać się w jedną z dostępnych w jego garderobie kreacji i zrobić sobie tradycyjne, stylizowane zdjęcie - polecam:)



4. Festiwale letnie:


* Lent Festival w Mariborze - lipiec/sierpień
* TRNFest Ljubljana 2010 - wrzesień
* Letnia noc muzyki Celje - czerwiec
* FACK Festival Celje (Festival Alternativne Celjske Kulture) - sierpień


5. Przydatne strony:


prevozi.org - o złapanie stopa w Słowenii nie jest łatwo, trzeba dużo cierpliwości, czasem stoi się nawet 2 godziny, zanim ktoś się zatrzyma (i zwykle nie jest to Słoweniec:). Na tej stronce możesz legalnie umówić się na podwiezienie za kilka euro z kimś, kto jedzie akurat tam, gdzie chcesz - bardzo przydatne i... jakie słoweńskie...


metelkova.org - oficjalna strona miasta w mieście - Metelkova.


slovenia.info/nextexit - będąc w Słowenii nie można pominąć górskich wypraw. Tu znajdziesz wszystko o szlakach turystycznych w Słowenii.


Slovenske Zeleznice - strona kolei słoweńskich.


Club ULTRA - profil klubu na Facebooku, znajdziesz na nim próbkę čefurskiej muzyki (którą gra tam DJ Tramontana).


Centrum KUD Franc Preseren - wszystko o najlepszych koncertach i festiwalach w Ljubljanie.


---

Aktualności, zdjęcia ze Słowenii, Czarnogóry i Serbii oraz reportaże o Bałkanach, znajdziesz na blogu www.jeszczedalej.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Region Istrii w Chorwacji-co warto zobaczyć i zwiedzić

Autorem artykułu jest CreSEO



Pomiędzy zatokami Triesteńską oraz Kvarnerską znajduje się przypominająca swoimi kształtem serce Istria. Stanowi ona wspaniałe miejsce na letni wypoczynek.

Region turystyczny Istria - Wypoczynek



Obszar turystyczny znany, jako Kvarner obejmuje swoim zasięgiem zarówno góry pas wybrzeża jak i liczne wyspy. Dzięki swojej lokalizacji region Kvarner oferuje turystą, zróżnicowaną ofertę turystyczną dostosowaną do szerokiego wachlarza zainteresowań wypoczywających osób. Turyści wypoczywający w tym regionie mogą wybierać między rozkoszami kąpieli morskich, poznawaniem specyfiki wyspiarskiego życia lub cieszyć się spacerami w regionie Górskiego Kotaru. W rejonie oprócz wielu kompleksów hotelowych oraz około 12tys kwater prywatnych znajduje się również około 50 campingów przeznaczonych dla zmotoryzowanych turystów. W sezonie zimowym góry oferują możliwość spędzania wakacji na nartach i prawdziwego białego szaleństwa.

Turyści lubiący nocną zabawę znajdą dla siebie wiele dyskotek i klubów. Już jednak po pokonaniu kilkunastu kilometrów znajdziemy się w świecie zagubionych malutkich miasteczek pełnych wąskich krętych uliczek. Rejon pełen jest znakomitych winnic a w ogrodach możemy podziwiać wspaniałe palmy i magnolie. Region był kolonizowany intensywnie przez Cesarstwo Rzymskie, czego dowodem jest amfiteatr w Puli mogący w czasach swej świetności pomieścić ponad 20tys.widzów. Obok Rzymskiego Koloseum jest to najlepiej zachowany rzymski amfiteatr.



Aktywny wypoczynek w Istri

Hotele w regionie Istri posiadają znakomitą ilość obiektów sportowych umożliwiających aktywny wypoczynek. Uroki półwyspu można podziwiać w czasie rowerowych wycieczek dzięki dobrze rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych. Wielbiciele trekkingu mają do wyboru liczne trasy oferujące niezapomniane widoki. Fenomenalne wybrzeże, słoneczna pogoda i korzystne wiatry zapewniają znakomite warunki do uprawiania windsurfingu. Czyste wody Adriatyku skrywają bajeczne rafy i jaskinie gwarantujące niezatarte wrażenia z wakacji w Istrii. Wspinacze docenią strome zbocza i skały, wąwozy oraz trudne górskie szlaki, które zawsze dostarczają, znacznej dawki adrenaliny. Entuzjaści sportów ekstremalnych mają możliwość spróbowania swoich sił również w paralotniarstwie oraz kolarstwie górskim. Możemy również rozpocząć przygodę z paintballem korzystając ze znakomicie przygotowanych pól do gry.


---

Autor: Sebastian Jągowski
Wczasy w Bułgarii - Udane wakacje nad Morzem Czarnym


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak dobrze zaplanować wakacje

Autorem artykułu jest Mirosław Nikolin



Aby dobrze zaplanować wczasy i nie zapomnieć o czymś, o kluczowym znaczeniu (np. o żelazku postawionym na gaz), polecamy zapoznać się z naszym krótkim poradnikiem.

Wyprawa na wakacje w pięciu krokach:



1. Wybierz cel


To bardzo, bardzo, bardzo ważny punkt, który należy przemyśleć na lata przed wyjazdem. Przemyśleć, uzgodnić, zapisać i opieczętować. Na wypadek, gdyby kapryśna żona (lub mąż), rozmyślił się na trzy tygodnie przed wylotem. "A może jednak Meksyk zamiast Francji?" - zapyta małżonek, kiedy zapniecie ostatnią walizkę. Takich sytuacji należy unikać, dlatego tak ważne jest wczesne dokonanie wyboru.



2. Wybierz środek transportu


Tanie linie lotnicze? A może pociągi? A może własnym "maluszkiem"? To ważny dylemat, zwłaszcza że każdy ze środków transportu ma zalety i wady. W samolotach latają inni Polacy, którzy przynoszą wstydu. Pociągi jeżdżą jeżeli chcą, i jeżeli akurat nikt nie ukradł torów. A samochody? No cóż, fiatem 126 p nawet do Ciechocinka będziecie jechać przez trzy tygodnie...



3. Sporządź listę


Sporządź listę wszystkiego, czego będziesz potrzebować, a następnie wykreśl połowę z rzeczy, które się na niej znajdą. Gwarantujemy ci: nie musisz zabierać maszynki do golenia, w Sopocie również można je kupić. Poza tym musisz zrobić miejsce na kometyki dla żony: krem do brwi, lakier do paznokci lewej ręki, do pazkonci prawej ręki, mydło na dzień, mydło na noc... To wszystko wymaga przestrzeni. I bądź pewny: każda z tych rzeczy jest absolutnie niezbędna.



4. Przygotuj plan B


Pociąg ma siedemdziesiąt godzin spóźnienia? Zawsze warto mieć zatankowany samochód. Samolot nie odleci, gdyż kondor wkręcił się w śmigła? Warto znać rozkład jazdy pociągów. Plan B to absolutnie niezbędny element każdej wyprawy - zarówno wyjazdów, jak i powrotów. Powienieneś mieć alternatywę dla każdego środka lokomocji, jakim zamierzasz się posłużyć, oraz dla każdego elementu bagażu, który zamierzasz zabrać. Jeżeli nie masz planu B, każde pechowe zrządzenie losu może okazać się katastrofą.


5. A jeżeli nie posłuchasz i dojdzie do katastrofy...


Zawsze pozostają wczasy last minute.



---

Najlepsze wycieczki egzotyczne - www.CentralTravel.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Chorwacja-niezapomniane wakacje za rozsądną cenę

Autorem artykułu jest mackymac



Szukasz miejsca, gdzie będziesz mogła spędzić niezapomniane wakacje, a jednocześnie nie chcesz wydać fortuny? Chorwacja może być dobrym rozwiązeniem. To kraj o wyjątkowych walorach turystycznych i w miarę niskich cenach.

W ostatnich latach Polacy stają się coraz aktywniejszymi turystami. Co prawda nasze płace nie dorównują europejskim, jednak znajdujemy rozwiązanie tego problemu. Wystarczy za cel zagranicznej wycieczki obrać miejsce, które nie ma zaporowych cen, do tego dorzucić pomysł na tani transport i nocleg i mamy wakacje zorganizowane, jak to się mówi, „po kosztach".


Jednym z krajów przyciągających mniej zamożnych wycieczkowiczów jest Chorwacja. Jednak nie dajmy się zwieść - tanie nie oznacza gorsze. Wczasy nad morzem w tym regionie to niesamowite wrażenia, nie ustępujące temu, co może nam zaoferować dużo droższe kurorty np. Zachodniej Europy.


Odwiedzając Chorwację zyskujemy możliwość wypoczywania na niepowtarzalnym wybrzeżu jakim jest tam ograniczone Morze Adriatyckie. Nazywa się ono dalmatyńskim, od historycznej nazwy tej krainy - Dalmacji. Jego unikatową cechą jest mrowie równoległych do linii brzegowej, podłużnych wysepek. Jest ich ponad tysiąc! Tylko 70 zamieszkanych, więc terenu do eksploracji jest mnóstwo. Wybierz się tam, jeżeli kręci Cię turystyka aktywna.


Pamiętaj jednak, że Chorwacja to nie tylko unikatowe w skali światowej plaże. Znajdziesz tam dużo więcej atrakcji: parki narodowe, zabytki, przepiękne okolice i miasta o wyjątkowej architekturze i atmosferze. Jest to także raj dla lubiących żeglarstwo. Jeżeli masz swoją łajbę (lub ją wynajmiesz), Chorwacja udostępnia Ci bardzo dobrze rozwiniętą bazą portów i przystani jachtowych. A to wszystko za niewygórowane ceny.


Kraj ten ma też oczywiście sporo do zaoferowania tym, którzy nad zwiedzanie miejsc i budynków przedkładają obserwację i poznawanie lokalnej kultury. W regionach przylegających do wybrzeża dominują wpływy śródziemnomorskie (jest nawet zwyczaj robienie sjesty!). Północ kraju ukształtowała się zaś w cieniu europejskich mocarstwa i, co może wielu zaskoczyć, nawet trochę przypomina Polskę. Zwiedzając te obszary warto skosztować, nawet z ciekawości, lokalnej kuchni. Typowe chorwackie dania regionalne to potrawy z ryb, baraniny lub dziczyzny.



---

Artykuł powstał na podstawie tekstu z portalu www.turist.com.pl.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Najbardziej znane miejsca w Chorwacji

Autorem artykułu jest joanna



Chorwacja kusi różnorodnością geograficzną - morze, góry, parki narodowe oraz wyspy. Zaskakuje również bogatą kuchnią i tradycją. Lazurowe wybrzeże przyciąga niezliczoną ilością atrakcji i pomysłów na spędzenie atrakcyjnego urlopu.


Dubrownik


Dubrownik jest mekką turystów przybywających do Chorwacji. Z uwagi na swoja wspaniałą architekturę oraz zabytki miasto widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główna atrakcją turystyczną jest starodawny układ urbanistyczny oraz przepiękne mury miasta z fragmentami z X-XV wieku. Godnym uwagi jest także Pałac Sponza, klasztory Franciszkanów i Dominikanów z XIV-XV wieku. W Dubrowniku znajdziemy również najstarszą aptekę w Europie powstałą w 1317 roku.


Zadar


Jest to miasto położone w samym centrum Adriatyku. Od wieków jest centrum administracyjnym Dalmacji i ze względu na swoją historię sięgającą 3 tysięcy lat i swoje przepiękne budowle, nazywane jest często „małym chorwackim Rzymem”. Ta przepiękna miejscowość leży na archipelagu liczącym 24 wyspy oraz aż 300 mniejszych wysepek i skał. Starówka znajduje się na półwyspie i otoczona jest grubymi murami ,a jego najsłynniejszym zabytkiem jest kościół św. Donata z rotundą z IX wieku. Miasto słynie z wyrabianego tylko tutaj zadarskiego likieru Maraskino.


Pula


Pula jest architektoniczną mieszanką nowoczesności i historii. Całość miasta jest wyjątkowym tłem dla wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Pula jest skarbnicą bezcennych zbiorów muzealnych, znajdują się tu siedzibę bogato wyposażone muzea, przepiękne kościoły. Najbardziej popularnym tutejszym zabytkiem jest amfiteatr powstały w I wieku, zbudowany najprawdopodobniej przez cesarza Wespazjana. Amfiteatr należy do najlepiej zachowanych tego typu budowli na świecie. Warte obejrzenia są między innymi zabytkowe rzymskie świątynie, trzy bramy oraz łuk triumfalny.


Park Narodowy Jeziora Plitwickie


Ten Park Narodowy jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Chorwacji. W jego skład wchodzi 16 wspaniałych jezior, z których wypływająca woda spływając tworzy wodospady o łącznej długości 8 km. Całość parku pokryty jest pierwotną puszczą, poruszanie się jest zaś możliwe dzięki drewnianym kładkom, które pozwalają na stąpanie nad przepływającymi wodami. Park można zwiedzić wybierając jedną z kilkunastu tras, które są złożone z odcinków do pokonania pieszo, małymi statkami pasażerskimi lub kolejkami. Trasy podzielone są ze względu na trudność, każda z nich jest odpowiednio oznakowana, co pozwala wybrać wariant najbardziej odpowiedni dla każdego turysty. Nie bez powodu park ten widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Park Narodowy Kornati


Park obejmuje około 140 małych i dużych wysp na obszarze 300 kilometrów. Ich podmorska część jest jeszcze większa i sięga blisko 100 m głębokości. Park Narodowy Kornati to również wyjątkowy skarbiec morskiej fauny i flory, a tym samym raj dla płetwonurków.
Park jest ukochanym miejsca dla żeglarzy i turystów, którzy wolą aktywnie spędzać wakacje. Pod wodą znajdują się ruiny starych fortyfikacji, starożytna willa, stary chrześcijański kościół Św. Marii oraz osady.


Katedra św. Jakuba w Szybeniku


Katedra budowana była od 1431 roku z marmuru oraz ciosanego kamienia. Kiedy zaczęła się budowa katedry, Szybenik należał do Wenecji, tak więc rozpoczęta budowa charakteryzowała się modnym wówczas stylem gotyckim. Katedra zachwyca wyjątkowym prezbiterium ze stallami oraz kopułami. Posiada zarówno cechy gotyku oraz renesansu weneckiego. Wzrok przyciąga przede wszystkim potężną kopułą o wysokości 32 metrów. Katedra jest kolejnym obiektem w Chorwacji, który została wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Bazylika w Porec


Bazylika znajduje się w małym miasteczku rybackim na półwyspie Istria. Miasteczko szczyci się tutejszą Bazyliką Eufrazjana. Ta niezwykła budowla powstała w czasach rozkwitu Bizancjum, natomiast w 1997 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynie zbudowano prawdopodobnie w 553 roku. W 1440 roku część nawy centralnej oddano do renowacji, dzięki temu teraz wyróżnia się ona stylem gotyckim. Miasteczko zniszczone kolejno przez Franków, Turków, a w XX wieku zbombardowane przez aliantów, dziś przeobraziło się w ośrodek turystyczny, a tłumy turystów zapełniają w sezonie uliczki starego miasta i piękną promenadę nadmorską.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Udane wakacje z rozsądkiem

Autorem artykułu jest Magdalena Dobosz



To, że Polacy są ciekawi świata widać choćby po rosnącej liczbie turystów, którzy korzystają z uroków egzotycznych plaż, kafejek i restauracji. Wakacje planujemy z dużym wyprzedzeniem, by wszystko było idealnie. Jednak jest coś, co może nam zepsuć wyczekany wypoczynek.

Świat stał się globalną wioską, odległości do niedawna niewyobrażalne skróciły się do minimum, dlatego chętnie korzystamy z uroków ciepłych, egzotycznych krajów, szczególnie przy naszej kapryśnej aurze. Coraz częściej zaczynamy doceniać też wygodę. Polacy, by nie tłoczyć się na przeludnionych plażach Egiptu czy Turcji, przesuwają więc swoje urlopy na drugą połowę lata. Do ciepłych krajów wyjeżdżamy pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Ceny są wtedy przystępniejsze a my mamy przedłużone wakacje. Korzystamy, na przykład z ofert typu Last Minute, które pojawiają się w tych miesiącach.


Kiedy już udamy się na zasłużony wypoczynek, nic nie powinno nam zakłócać chwil na słońcu, w morzu lub przy hotelowym basenie. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym unikniemy nieprzyjemności.


Po pierwsze pamiętajmy o tym, że południowe słońce operuje dużo silniej, niż to które świeci w Polsce. Nadmierne wystawianie na słońce głowy i karku może grozić udarem cieplnym. Wystarczy spędzić kilka godzin bez nakrycia głowy lub nadmiernie forsując się w upalny dzień. Kiedy stwierdzimy nagłe zawroty i ból głowy, przyspieszone tętno, gorączkę, mroczki przed oczami i ogólne osłabienie, trzeba działać szybko!
Schować się w cieniu, w przewiewne miejsce, na głowę i kark przykładać zimne kompresy z wody Konieczne należy pić duże ilości chłodnej, niegazowanej wody z dodatkiem soku owocowego lub soli, aby uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie.


Drugim zagrożeniem jest dla nas nagła zmiana diety. Często podczas wakacji nasz żołądek przeżywa prawdziwą rewolucję kulinarną. Chętnie kosztujemy nieznanych nam regionalnych przysmaków, w których mogą czaić się niebezpieczne mikroby, które tubylcom nie wyrządzają krzywdy. Nas mogą zamknąć na cały turnus w hotelowej toalecie. Uważajmy więc na desery, w których może zaczaić się gronkowiec oraz na surowe mięso, szczególnie drób, surowe jajka, majonez i lody, gdzie może występować salmonella. Jeśli to możliwe, przyglądajmy się jak przechowywane jest jedzenie, które ląduje na naszych stołach. Warto zabrać z sobą też butelkę ziołowej nalewki lub popularnej żołądkowej, które pomogą rozprawić się niechcianymi gośćmi w przewodzie pokarmowym. Polscy turyści upodobali sobie szczególnie tę drugą, którą w celach "leczniczych" zabierają często w podróż do Egiptu i innych egzotycznych krajów, jako antidotum na "chorobę faraona”.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak zaoszczędzić podczas wakacji w Chorwacji

Autorem artykułu jest Krzysztof Florek



Wiele osób bywa zaskoczonych cenami poszczególnych rzeczy i usług w Chorwacji, dlatego postanowiliśmy przygotować mały przewodnik, który, mamy nadzieję, pozwoli uniknąć pewnych kosztów lub zmniejszyć je podczas wakacji w Chorwacji.

Generalnie Chorwacja nie jest krajem szczególnie drogim, ale tak jak i na innych popularnych kierunkach turystycznych, tak i tutaj na turystów czyhają pewne pułapki, które mogą poważnie nadwyrężyć wakacyjny budżet. Jeżeli więc tym co Cię interesuje są Chorwacja apartamenty, gdyż planujesz wymarzone wczasy nad Adriatykiem, poniższe informacje naprawdę mogą Ci się przydać.

Ceny za używanie telefonów komórkowych w Chorwacji:

Chociaż znaczenie słowa Roaming powinno być dzisiaj znane mniej więcej wszystkim, którzy decydują się na wczasy za granicą, rozmowy telefoniczne pozostają numerem jeden wśród kosztów, których można uniknąć. Typowym błędem popełnianym przez osoby na wczasach w Chorwacji jest myślenie, że kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej i operatorzy zostali zmuszeni przez odpowiednie przepisy do obniżenia stawek za połączenia roamingowe. Chorwacja jednak nie jest członkiem UE i dlatego przepisy unijne jej nie dotyczą!

Fakty:
Gdy używasz polskiego telefonu komórkowego będąc w Chorwacji płacisz zarówno za rozmowy i smsy wychodzące jak i przychodzące.

Cena roamingu jest ustalana przez Twojego polskiego operatora telefonii komórkowej. Przesyłanie danych również podlega opłacie roamingowej.

Jak zaoszczędzić:
- Sprawdź stawki za używanie telefonu w roamingu w Chorwacji ZANIM pojedziesz na wakacje.
- Wyłącz pocztę głosową, a najlepiej wyłącz telefon.
- Używaj międzynarodowych kart telefonicznych, które można kupić na poczcie i większości kiosków w Chorwacji.
- Używaj kafejek internetowych, które można znaleźć w każdej miejscowości turystycznej w Chorwacji.
- Kup miejscową kartę SIM i używaj jej dla rozmów przychodzących.
- Jeżeli przywiozłeś ze sobą laptopa, możesz kupić chorwacką kartę (przy niewielkiej ilości wysyłanych/przyjmowanych danych, ceny są stosunkowo niskie).

Ceny publicznego transportu, taksówek, transferów, pociągów i autobusów:

Jeżeli nie przyjechałeś samochodem ani nie planujesz go wypożyczyć, ale mimo to pragniesz pozwiedzać okolicę, do wyboru masz 4 opcje poruszania się.

Najdroższym środkiem transportu jest taksówka. W naszej opinii taksówki w Chorwacji są zdecydowanie za drogie, a na dodatek cena za przejazd z punktu A do B może być zupełnie inna w zależności od tego do jakiej taksówki się wsiadło. Radzimy zatem unikać taksówek w Chorwacji, zwłaszcza jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem.

Drugim najdroższym środkiem transportu są rezerwowane z wyprzedzeniem transfery. Ceny w Chorwacji za tego typu usługi wahają się od 1.2 do 1.5 Euro za kilometr przy 1-3 osobach. Mimo że transfery są stosunkowo drogie, mają tę przewagę nad taksówkami, że znamy cenę z góry. Jeśli podróżujemy w grupie 4-8 osób ceny robią się całkiem przyzwoite i warto zastanowić się nad wykupieniem takiego transferu z lotniska, ze względu na dużą oszczędność czasu.

Jak zaoszczędzić:
- Jeżeli wynajmujesz kwaterę, domek, willę czy apartament w Chorwacji bezpośrednio od właściciela, zawsze zapytaj czy przypadkiem nie jest on w stanie zorganizować transferu z i na lotnisko dla Ciebie i Twojej grupy. Takie rozwiązanie może być zdecydowanie tańsze.
- W przypadku większych miast, przy lotniskach funkcjonują lotniskowe autobusy, które kursują stosunkowo często.

Pociąg – Chorwacja nie ma w pełni rozbudowanej sieci kolejowej i pociąg może stanowić tylko pewne uzupełnienie dla innych środków transportu, przydatnym jeśli podróżujesz z Zagrzebia to głównych miast na wybrzeżu takich jak Rijeka, Zadar czy Split.

Autobus – Zdecydowanie najbardziej popularny środek publicznego transportu w Chorwacji. Można znaleźć połączenie autobusowe praktycznie do każdego miasta, a kursy odbywają się zgodnie z rozkładem. Ceny są niskie w porównaniu do innych środków transportu.

Przykładowe ceny autobusów w Chorwacji:
Zagrzeb – Split – 170kn (ok. 400km)
Zagrzeb – Rijeka – 113kn (172km)
Zagrzeb – Rovinj – 167kn (ok. 280km)
Zagrzeb - Zadar – 124kn (250km)
Split – Dubrownik – 98kn (220km)
Split – Trogir – 16kn (30km)

Podane powyżej ceny autobusów w Chorwacji mogą nieco się różnić z faktycznymi cenami w zależności od firmy przewozowej. Ceny dotyczą przejazdu w jedną stronę i zostały zebrane w 2009 roku.

Jak zaoszczędzić:
- W większości większych miast funkcjonują specjalne zniżkowe karty, które można kupić w kioskach przy głównym dworcu autobusowym.

Ceny związane z poruszaniem się po Chorwacji samochodem:


Niezależnie od tego czy przyjechałeś do Chorwacji własnym samochodem czy wypożyczyłeś auto na miejscu, musisz się liczyć z następującymi kosztami:

Ceny paliw (sierpień 2010) – ok. 8kn za litr benzyny bezołowiowej 95, ok. 7.70kn za litr oleju napędowego i ok. 4.30kn za litr gazu LPG.

Ceny za przejazdy autostradami – przykładowe ceny (marzec 2009):
Zagrzeb – Zadar – 105kn
Zagrzeb – Split – 157kn
Zagrzeb – Ravca - 187kn

Należy pamiętać, że lokalne drogi, które są bezpłatne mogą być bardzo zatłoczone latem, jednak jeśli nigdzie Ci się nie spieszy, korzystając z nich zamiast z autostrad możesz sporo zaoszczędzić.

Mandaty – kontrole prędkości przeprowadzane przez policję na lokalnych drogach są dość częste, więc radzimy przestrzegać ograniczeń. Na autostradach policja używa anonimowych, nieoznakowanych samochodów aby łapać piratów drogowych. Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila.

Rezerwacja prywatnej kwatery w Chorwacji:

Zdecydowanie najkorzystniejszym sposobem poszukiwania kwatery, apartamentu czy will w Chorwacji są portale z ofertami wynajmu bezpośrednio od właścicieli. Działają one w taki sposób, że właściciel wnosi niewielką, roczną opłatę za publikację swojej oferty. Nie jest pobierana żadna prowizja od wykonanej rezerwacji, co jest niezwykle korzystne, gdyż prowizja taka zawsze jest przerzucana na turystę. Oznacza to oszczędność rzędu 20-30% w stosunku do wynajmu takiej samej kwatery poprzez agencję. Jeśli zdecydujesz się na wynajem kwatery w Chorwacji bezpośrednio od właściciela musisz jednak liczyć się z tym, że komunikacja mailowa z właścicielami wymaga czasem nieco cierpliwości. Większość z nich nie jest nawykła do używania poczty elektronicznej, przynajmniej nie codziennie. Jednak biorąc pod uwagę oszczędności wynikające z rezerwacji bezpośrednio u właściciela, z pewnością gra jest warta świeczki.

Jak zaoszczędzić:
- Jeżeli jesteś elastyczny pod względem dnia przyjazdu i wyjazdu, istnieje możliwość znalezienie apartamentów dostępnych na przykład od środy do soboty w następnym tygodniu. Dla właściciela/agenta taka luka bywa kłopotliwa, więc może uda Ci się wynegocjować 1-2 dni gratis.
- Jak wspomnieliśmy już wcześniej, jeśli przylatujesz na miejsce samolotem, powinieneś spytać właściciela czy nie oferuje usługi transferu z i na lotnisko.
- Niektórzy właściciele oferują wieczorki z barbecue, darmowe wino, oliwę z oliwek lub inne rzeczy, które mogą pozwolić na pewne oszczędności.

Inne przydatne informacje dotyczące zakwaterowania w Chorwacji:

W rzadkich przypadkach właściciele nieruchomości wakacyjnych nie przestrzegają reguł. Nie jest to problem duży ani częsty, ale wymienimy kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Za każdą noc, którą turysta spędza w Chorwacji, właściciel nieruchomości, w której dany turysta jest zakwaterowany musi odprowadzić podatek turystyczny (ok. 1 Euro za dzień). Ta procedura z reguły nie jest skomplikowana, gdyż odpowiedzialność za nią w całości bierze na siebie właściciel. Podczas rezerwacji warto jednak zwrócić uwagę czy podatek turystyczny został wliczony w cenę, czy też nie. Jeśli właściciel stwierdzi, że podatek musisz zapłacić sam na policji, może to oznaczać (ale nie musi!), że nieruchomość jest wynajmowana nielegalnie.

Zgodnie z chorwackim prawem podatek turystyczny musi być zapłacony za każdy nocleg w Chorwacji (nawet jeśli zatrzymujesz się u przyjaciół). W myśl tego prawa istnieje możliwość nałożenia grzywny jeśli turysta przybywa do Chorwacji bez dokonanej wcześniej rezerwacji noclegów lub bez żadnego potwierdzenia odnośnie miejsca, w którym planuje się zatrzymać. W praktyce tego typu grzywny nakładane są niezwykle rzadko.

Zdarza się także, że właściciele/agenci mają problemy z dokładnym oszacowaniem odległości, warto więc zawsze, mając dokładny adres, sprawdzić go np. na mapach Google.

Jadanie w restauracjach w Chorwacji:

Chorwacja ma jedne z największych rezerw wody pitnej doskonałej jakości, co oznacza, że w normalnych okolicznościach można pić wodę bezpośrednio z kranu bez żadnych obaw. W restauracji można np. zamówić wodę z kranu z lodem: “Obicna voda sa ledom” zamiast wody butelkowanej.

Większość miejsc gdzie serwowana jest pizza ma w ofercie pizze rodzinne (Jumbo Pizze). Można je zazwyczaj zamówić z dwoma lub czterema różnymi dodatkami (różne dodatki na poszczególnych częściach pizzy), co z reguły wychodzi taniej niż zamawianie czterech małych pizzy.

Mamy nadzieję, że w naszym małym przewodniku znalazłeś kilka rad, które pozwolą Ci obniżyć koszty podczas wyjazdu do Chorwacji. Teraz nie pozostaje już nic innego jak zarezerwować wymarzoną kwaterę, apartament lub willę w Chorwacji i zacząć planować wymarzone wakacje.


---

Krzysztof Florek - właściciel strony NaszaBulgaria.pl - wakacje w Bułgarii


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl